A model of distributed comoputer system for academy sciences of Azerbaijan
  1. Tez No: 56355
  2. Yazar: EMİN İBRAGUİMOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tezin amacı Azerbaycan Bilimler Akademisi için Tasnif Edilmiş Sistemin kurulmasıdır. Azerbaycan Bilimler Akademisi'nin Tasnif Edilmiş Sistemi, Bilimler Akademisi'nin değişik bölgelerde yerleşmiş birimlerindeki bilgi akışının işlenmesinin çabukluğunun ve kalitesinin arttırılması yoluyla Bilimler Akademisinin teşkilatı ve idari faaliyetlerinde meydana gelen problemlerin çözümünün otomasyonu için öngörülmüştür. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde Tasnif Edilmiş sistemin tanımlanması incelenmiştir. 2. Bölümde Temel bilimsel ve pratik sonuçlar açıklanmıştır. 3. Bölüm Tasnif Edilmiş Sistemin algoritmik temelinin gelişmesi konusunu kapsamaktadır. 4. Bölüm şebekelerin tasnif edilmesinin bilimsel temellerinden oluşmaktadır. 5. Bölümde Tasnif edilmiş sistemin yapısı açıklanmış ve abone, teknik ve program konfigurasyonları incelenmiştir. 6. Bölüm Tasnif edilmiş sistemlerin fiziksel planınından oluşmaktadır. Bu bölümde Sistemin topolojik modeli verilmiştir. 7. Bölümde Tasnif edilmiş sistemin araştırılması problemlerine bakılmış ve ekonomik verimliliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is Design of Distributed System for Azerbaijan Academy of Sciences. Distributed System of Azerbaijan Academy of Sciences is intended for automatization of solving problems arising in organizational and managerial activities of the Azerbaijin Academy of Sciences by way of increasing effectiveness and improving the quality of processing information streams present in the divisions of the Azerbaijin Academy of Sciences that are formed by the principal of territorial distribution. Seven chapters are included in this thesis. In Chapter 1, Definition of Distributed System are analyzed. In Chapter 2, General scientific and practical outcomes are explained. Chapter 3 is dedicated to the questions of Distributed System's Algorithmic Software development. Chapter 4 consists of a networked distributed knowledge basis. In Chapter 5, Distributed System's structure is explained and system's subscriber, hardware and software configurations are analyzed. Chapter 6 consists problems of Distributed Systems physical design. In this chapter the Distributed System topological model is given. In Chapter 7 Distributed Systems research problems are addressed and systems economical efficiency is analyzed.