Siirt'in Kurtalan ilçesinde spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
An investigation of high school students in Siirt (Kurtalan) participating and nonparticipating sports on aggression levels
- Tez No: 563563
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AYKUT AYSAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Saldırganlık uzun yıllar boyunca araştırmacıların tercih ettiği bir konu haline gelmiştir. Saldırganlık düzeyinin birden fazla etkenden etkileneceği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir sonuçtur. Araştırmamızın ana amacı; Siirt'in Kurtalan ilçesinde spor yapan ve yapmayan erkek öğrencilerin farklı değişkenlere göre saldırganlık düzeylerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Siirt'in Kurtalan ilçesinde eğitim alan spor yapan (n=75) ve yapmayan (n=75) olmak üzere toplam 150 erkek lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları, araştırmacılar tarafından katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanmış Kişisel Bilgi Formu ve Türkçe uyarlaması Demirtaş Madran (2012) tarafından yapılan Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ)'dir. Araştırmada elde edilen verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile yapılmış ve verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda; katılımcıların saldırganlık ölçeği ve alt boyutlarına verdiği cevaplardan elde edilen puanlar ile yaş, aile yapısı, gelir durumu, öğrenim aldığı lise, aile tutumları, anne yaşama durumları, baba yaşama durumları, sigara kullanma, alkol kullanma değişkenleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aggression has become a subject of choice for researchers for many years. It has been proven by scientific research that the level of aggression will be affected by more than one factor. The aim of this study; investigate the aggression levels of male students who do sports in Kurtalan district of Siirt according to different variables. Material and Method: The sample of the study consisted of 150 male high school students (N = 75) and non-qualified (n = 75) who were trained in Kurtalan district of Siirt. The data collection tools of the study were the Buss-Perry Aggression Scale (BPSÖ) conducted by Demirtaş Madran (2012) and the Personal Information Form which was prepared by the researchers to determine the demographic characteristics of the participants. The data were obtained by the Kolmogorov-Smirnov test and the data were distributed normally. Independent samples t-test and one-way ANOVA test were used for data analysis. Results: The analysis result; no significant difference was found between the scores obtained from the responses of the participants to the aggression scale and sub-dimensions and age, family structure, income status, which high school, family attitudes, maternal living status, father living status, smoking, alcohol use variables (p>0,05).