Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçiren bireylerde görsel ve işitsel uyarılarla yapılan rehabilitasyon yaklaşımlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Investigation of efficacy of rehabilitation applied with visual and auditory stimulus in patients with anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 563564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçirmiş bireylerde konvansiyonel fizyoterapi programına ek olarak görsel ve işitsel uyaran destekli taşınabilir eklem eğitim cihazı ile verilen virtüel rehabilitasyon yaklaşımlarının ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, diz çevre ölçümü, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, hareket korkusu, kas kuvveti, propriosepsiyon, postürel stabilite ve kas viskoelastik özellikleri üzerine etkisini incelemek ve konvansiyonel fizyoterapi programı ile uygulanan bireylerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2016 – Ekim 2017 tarihleri arasında Özel Kardelen Tıp Merkezi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ünitesine başvuran hamstring otojen greftleme ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçiren 37 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Hastalar geliş sıralarına göre yapılan randomizasyonla 2 ayrı gruba ayrılmıştır. Hastaların ağrı şiddeti, eklem hareket açıklıkları, diz eklemi çevre ölçümü, hareket korkusu, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, kas kuvveti, propriosepsiyon, postürel stabilite düzeyleri ve kas viskoelastik özellikleri tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the effects of virtual rehabilitation approaches given by visual and auditory stimulated assisted joint training device in addition to the conventional physiotherapy program on pain intensity, range of motion, measurement of knee circumference, functionality, quality of life, fear of movement, muscle strength, proprioception, postural stability, and muscle viscoelastic properties in patients with anterior cruciate ligament reconstruction and to compare those who had only conventional physiotherapy program. Methods: Thirty-seven patients who have underwent anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring autogenous grafting were included in the study between May 2016 and October 2017. The patients were randomly divided into 2 groups according to arrival order. Pain severity, range of motion, knee joint circumference, fear of movement, functional status, quality of life, muscle strength, proprioception, postural stability, and viscoelastic properties were evaluated before and after the treatment.