Uzunköprü ilçesi'nin arkeolojik kültür envanteri
Archaeological culture inventory of Uzunköprü district
- Tez No: 563635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
'Uzunköprü İlçesi Arkeolojik Kültür Envanteri' adlı yüzey araştırması çalışması, Trakya Bölgesi'nin ihmal edilmiş bir coğrafi alanının araştırma eksikliğini kapatmak ve Uzunköprü ilçesi ve köylerinin geçmişten günümüze kadarki tüm yerleşim tarihini araştırmak için gerçekleştirdiğimiz bir tez çalışmasıdır. Uzunköprü İlçe merkezinin bir kısmının yanı sıra, 53 köy ile 1 beldeyi kapsayan bu yaya yüzey araştırması toplamda 24 ay sürmüştür. 20 aylık kısmı arazide gerçekleştirilmiş ve hususi araç ile 60.000 km yol kat edilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında 368 noktada mevki taraması yapılmış ve 144 kültür varlığına ilişkin bulgulara rastlanılmıştır. Bu kültür varlıklarından 35 tanesinin (2 kale yerleşimi, 28 tümülüs, 1 mezarlık alanı, 2 çeşme, 1 kilise ve 1 cami-türbe) daha önceden tescili yapılmıştır. Tescilli olmayan ve bölge tarihine ışık tutabilecek yeni 109 tane (51 yerleşim yeri, 36 tümülüs, 15 mezarlık, 4 köprü, 1 çeşme, 1 yazıt ve 1 dikilitaş) kültür varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
'Uzunköprü District Archaeological Culture Inventory' survey is a dissertation study to close the lack of research in a neglected geographical area of the Thrace Region and to investigate the entire settlement history of Uzunköprü district and its villages from past to present. As well as a part of Uzunköprü district center this pedestrian survey, which covers 53 villages and 1 town, has a total of 24 months. The 20-month part has been realized in the field and the private car has traveled 60,000 km. During the field surveys, 368 points were surveyed and 144 cultural assets were found. 35 of these cultural assets (2 fortress settlements, 28 tumulus, 1 cemetery area, 2 fountains, 1 church and 1 mosque-shrine) were previously registered. There were 109 unrecognized and capable of shedding light on the history of the region (51 settlements, 36 tumulus, 15 cemeteries, 4 bridges, 1 fountain, 1 inscription and 1 obelisk) presence of culture detected.