Bağlama/saz için yazılmış etüt ve egzersiz içerikli eğitim-öğretim materyallerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of educational materials written for bağlama/saz with etude and exercise content in terms of various variables
- Tez No: 563636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Müzik eğitiminin en önemli boyutlarından biri çalgı eğitimidir. Çalgı eğitiminde belirli teknik ve davranışların kazanılması ya da pekiştirilmesi için etüt, egzersiz ve alıştırmalar vazgeçilmez materyallerdir. Ülkemizin en yaygın ve bilinen çalgısı konumundaki bağlamanın/sazın eğitim öğretim materyalleri içerisinde etüt, egzersiz ve alıştırma içeriğinin yeterli olmadığı, bu alanda son yıllarda yapılan çalışmaların farklı açılardan analiz edilmesinin bundan sonraki çalışmalara olumlu yönde katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaçla bağlama/saz eğitim öğretiminde kullanılmak üzere hazırlanmış ve bütünüyle ya da büyük oranda etüt, egzersiz ve alıştırma içerikli olan 6 yazara ait 8 kitap ayrıntılı bir şekilde incelenerek çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden kaynak tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında; yayınların son yıllarda sayıca artan bir eğilime girdiği, kamuoyunda büyük ilgi gördüğü, yazarlarının tamamının erkek olduğu, çoğunluğunun eğitim fakültesi mezunu olduğu, içeriklerindeki sıralamanın büyük oranda numaralandırma ile yapıldığı, çoğunlukla basit ölçü yapılarına ve tonal yapıdaki ezgilere yer verildiği, büyük bir kısmının bozuk düzenine göre hazırlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important dimensions of music education is musical instrument training. Etudes, exercises and practices are indispensable materials for gaining or reinforcing certain techniques and behaviours in musical instrument training. It is thought that the content of etudes, exercises and practices are not sufficient in the teaching and learning materials of the baglama/saz which is the most common and known instrument of our country, and the analysis of the studies conducted in this field from different perspectives will contribute to the future studies in a positive way. For this purpose, 8 books belonging to 6 authors, which were prepared to be used in baglama/saz training and which were totally or largely based on etudes, exercises and practices, were examined in detail and various conclusions were reached. In the research, the literature review model, which is one of the qualitative research methods, was used. In the light of the findings it was found that publications have entered an increasing trend in recent years, receive great interest in the public, that all of the authors are male and most of them are graduates of the faculty of education, compiling of the contents is done mainly by numbering, mostly consisted of simple measure structures and melodies in tonal structure, and most of them were prepared according to bozuk tuning order.