Sosyal medyada kusursuz anneliğin temsili: Instagram örneği
The representation of perfect motherhood in social media: Sample of instagram
- Tez No: 563637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEBRİKE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gündelik yaşamımızın büyük bir kısmında yer edinmiş olan sosyal medya kanalları her gün biraz daha gelişmekte ve kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Önceleri sadece gençler tarafından bilinen ve kullanılan sosyal medya zamanla her yaş grubundan kullanıcıya sahip olmuştur. Kültürümüzün en temel yapı taşı olan aile kavramı da sosyal medyadan büyük oranda etkilenmiştir. Çalışma içeriğinde aile kavramını oluşturan bireylerden annelerin sosyal medya kullanımları üzerinde durulmuştur. Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmakta olan instagramın, anneleri ne şekilde etkilediği ve instagramda yer alan kusursuz anneliğin temsili niteliğinde olan anne profilleri irdelenmiştir. Annelerin instagram üzerinden bebek ve çocuk bakımı sürecine ilişkin birçok başlıkta paylaşım yaptığı ve diğer anneleri de bu konu başlıkları altında topladığı görülmüştür. İnstagramda birbirlerine tavsiye niteliğinde paylaşım yapan anneler hamileliğin duyurulmasından doğum hikâyelerinin anlatılmasına, emzirme deneyimlerinden uyku problemlerine kadar birçok konuda paylaşımda bulunmuşlardır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada instagramdaki kusursuz anneliğin temsili konumunda olan anne profilleri üzerinden anneliğin geçirmiş olduğu değişimler ve günümüzde geldiği konum değerlendirilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media channels which have an important place in most part of our daily life, are developing everyday and increasing the number of their users. Social media, which was previously known and used only by teenagers, has users from alla ge groups nowadays. The concept of family, which is the most basic building block of our culture, has been greatly influenced by social media. In this research, the issue of mothers'-the members of family – using social media was emphasized. It has been researched how the instagram, which is commonly used in our country, affected the mothers and mother profiles that represent perfect motherhood in the instagram. It has been seen that mothers have shared many topics related to infant and child care process through instagram and gathered other mothers under these topics. In the instagram, mothers share many issues as an advice to each other, ranging from the announcement of their pregnancy to the telling of birth stories, from breastfeeding experiences to sleeping problems. In this research , where the qualitative research mehod was adopted, ,it eas aimed to evaluate the changes in motherhood through mother profiles and the current situation.