İstanbul Köprülü Kütüphanesi Fazıl Ahmet Paşa koleksiyonunda bulunan Osmanlı dönemi ciltleri
Ottoman Period book bindins found at Fazil Ahmet Pasha collection in Istanbul Köprülü Library
- Tez No: 563639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
“İstanbul Köprülü Kütüphanesi Fazıl Ahmet Paşa Koleksiyonu'nda Bulunan Osmanlı Dönemi Ciltleri”adlı çalışmamızda Fazıl Ahmet Paşa koleksiyonuna ait Osmanlı dönemi eserlerinin sanatsal niteliği belirlenmeye çalışılmıştır. Cilt kapakları ilk olarak kitapların veya mecmuaların koruması amacıyla ortaya çıkmış daha sonraki dönemlerde fonksiyonel özelliğinin yanı sıra estetik açıdan da son derece önemli bir sanat dalı halini almıştır. İlk Türk ciltleri Uygurlara kadar dayanmaktadır. Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde her daim dönem özelliklerine uygun olan ciltlerle kitaplar kaplanmıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada Fazıl Ahmet Paşa koleksiyonunda bulunan Osmanlı dönemi ciltlerinin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Koleksiyon dâhilin de Osmanlı dönemine ait 15 ve 19. yy aralığın da 56 örnek incelenmiştir. Bu örneklerin 15'i 15. yüzyıla, 23'ü 16. yüzyıla 10'u 17. yüzyıla, 7'si 18. yüzyıla 1'i 19. yüzyıla aittir. Araştırmamız kapsamında yer alan bu nadide örneklerin büyük bir çoğunluğu günümüze sağlam bir vaziyette gelmiştir. Çalışmamız beş bölümden meydana gelmektedir.“Giriş”başlığı altında“Konunun Tanımı, Amacı ve Sınırları”,“Yöntem”,“Konuyla İlgili yayınlar”ve“Köprülü Kütüphanesi”hakkında bilgilere yer verilmiştir.“Türk Cilt Sanatı”başlığını taşıyan ikinci bölümde“Cildin Tanımı ve Tarihi”,“Mücellit Teşkilatı”,“Cildin Bölümleri”,“Kapağın Bölümleri”,“Cilt Çeşitleri”,“Cilt Yapımında Kullanılan Malzeme ve Aletler”anlatılmıştır. Üçüncü bölümde“İstanbul Köprülü Kütüphanesi Fazıl Ahmet Paşa Koleksiyonu'nda Bulunan Osmanlı Dönemi Ciltleri”başlığı altında katalog kısmına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm“Değerlendirme”bölümü yer almaktadır. Bu bölüm“Malzeme ve Renk”,“Teknik”,“Cildin Bölümleri”,“Kapağın Bölümleri”,“Süsleme Programı”ve“Mücellit”, başlıkları altında incelenmiştir. Beşinci bölüm“Sonuç”kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis on“Ottoman Period Book Bindings found at Fazil Ahmet Pasha Collection in Istanbul Koprulu Library”Ottoman period belonging to Fazıl Ahmet Pasha collection the artistic quality of his works hace been tried to be determined. The binding covers are first of books or memuas for the protection functional development in later periods in addition to its feature, it has become a very important art branch in aesthetic aspects. First Turkish bindings is based on Uyghurs. Seljuks, Beylikler and Ottoman periods books are covered with bindings that are suitable for the characteristics of the period. In this study, Fazil Ahmet Pasha Collection Ottoman the historical development of the period bindings is discussed. Included in the collection from the Ottoman period 15. and 19. the range of the century has also examined 56 examples. 15 of these examples 15th century, 23 of the 16th century, 10 examples until the 17th century, 7 examples 18. century, the last one of examples the 19th century. Within the scope of our research the vast majority of these rare examples have survived intact. In the first chapter of thesis which consists of five main chapters, under the main title of“Introduction”; the Definition of the Subject, the Purpose and Limits of the Subject“, ”Method“ and ”Related Publications“ and Information about the ”Köprülü Library“ is given. The title of ”Turkish Binding Art“; have been described in second chapter ”Definition and History of Binding“, ”Bindery Organization“, ”Section Of Bindings“, ”Chapter of Binding“ and ”Types of Bindings“, ”Tools Used to Make Bindings“. In thrid chapter, ”Ottoman Period Book Bindings found at Fazil Ahmet Pasha Collection in Istanbul Koprulu Library“ consists of the catalog. The title of ”Evaluate“ have been described in fourth chapter, bindings have been evaluated in terms of ”Material and Color“, ”Technique“, ”Section Binding“, ”Decoration Program“ ve ”Bindery“. In fiveth chapter, consists of the ”Conclusion" section.