Mehmet Emin Rauf Paşa (1780-1860)
Mehmet Emin Rauf Paşa (1780-1860)
- Tez No: 563648
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VELİ SEYİTDANLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
III. Selim, II. Mahmud ve Abdülmecid gibi yenilik yanlısı padişahların saltanatlarını görmüş olan devlet adamı Mehmet Emin Rauf Paşa, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nda büyük değişimlerin yaşandığı bir zamanda, toplamda on beş yıla yaklaşan sadaretlerini ve yine on beş yılı bulan taşra yöneticiliklerini göz önüne aldığımızda Rauf Paşa'nın biyografisi, devre ait siyasetin nasıl şekillendiğini anlamamıza yapacağı katkılar sebebiyle önemlidir. Nitekim Rauf Paşa, Anadolu'daki ve Suriye'deki memuriyetleri sırasında Osmanlı-İran savaşlarına Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılışına, Asakir-i Mansure'nin kuruluşuna ve çıkışından kısa bir süre sonra uluslararası soruna dönüşmüş olan Mısır valisinin isyanına tanıklık etmiştir. Kalem terbiyesi almış olması sayesinde Rauf Paşa, XIX. yüzyılda, Babıali'nin reformları uygulayacak kadrolara ihtiyaç duyduğu bir dönemde seyfiye kökenli bürokratlar yerine kalemiye kökenli bürokratları tercih eden II. Mahmud'a uzun yıllar sadrazamlık yapmış ve onun ilk Başvekil'i olmuştur. Rauf Paşa, ülkede reformların sağlam bir zemine oturması için merkezin eyaletler üzerindeki egemenliğini yeniden tesis etmek amacıyla, taşradaki güç odaklarını ortadan kaldırmayı planlayan II. Mahmud'un siyasi merkeziyetçilik projesini desteklemiştir. Rauf Paşa, II. Mahmud'un vefatına yakın Tanzimat'ın üzerinde yükseleceği kurumsal dönüşümü mümkün kılacak bürokratik reformların hazırlanmasında Mustafa Reşid Paşa ile birlikte çalışarak, yönetimde modernleşmenin önünü açan devlet adamları arasında yer almıştır. Tanzimat'ın ilanından sonraki sadaretlerinde de çizgisini koruyan Rauf Paşa, yenilik yanlılarıyla muhafazakârlar arasında yaşanan mücadelede yeniliklerden yana tavır alarak, imparatorluğun devamını sağlayacak askeri ve mali reformların gerçekleştirilmesinde önemli roller üstlenmiştir. Dolayısıyla Rauf Paşa'nın kişiliğinde karşılığını bulan Osmanlı devlet adamı kimliği Tanzimat öncesi ve sonrası olmak üzere iki zamanın birlikteliği üzerine inşa edilmiş; ancak bu birliktelik Rauf Paşa'nın siyasi hayatında ikiliğe yol açmamış ve çatışmadan varlığını birarada sürdürmeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Emin Rauf Paşa, the state man who witnessed the reign of the pro-innovation Sultans such as Selim III, Mahmud II and Abdülmecid, is the subject of our thesis. In the 19th century, Mehmet Emin Rauf Paşa, who preferred civil bureaucrats instead of military bureaucrats because of the fact that they had come out of pen, needed cadres to implement the reforms of Babali. Mahmud II, planning to rebuild the centre's sovereignty over the provinces by eliminating the focus of power in the provinces so that reforms can be placed on a solid ground. Rauf Paşa, supported Mahmud II in his decisions. Rauf Paşa, worked with Mustafa Reşid Paşa for the implementation of bureaucratic reforms that prepared the institutional transformation that would rise above the Tanzimat which was near the death of Mahmud II. Rauf Paşa, after the announcement of the Tanzimat, has been focused on carrying out military and financial reforms that will ensure the continuation of the Empire by taking a stand for innovations in an ever-increasing innovative-traditionalist conflict. Therefore, the life of Rauf Paşa, who had been in the Ottoman Empire for 15 years, was very important because of his efforts both to understand the political balances of his life and to clarify his ages dark points. Rauf Paşa, witnessed the removal of the Janissary during his long civil service life, the establishment of the Asakir-i Mansure and the uprising of the Egyptian governor who became an international problem shortly after his departure. The portrait of the Ottoman statesman who found his expression in Rauf Paşa's personality was built on the union of two times, both before and after the Tanzimat. However, this union did not lead to a conflict in the political life of Rauf Paşa and managed to maintain its existence from the conflict together.