Asenkron motorlarda değişik stator sargı yapısının çalışma büyüklüklerine etkisi ve optimal bakımdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 56366
  2. Yazar: İSMAİL TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yeni bir yüzyıla girerken gelişen teknolojiye paralel olarak elektrik makinaları sanayinde ki gelişme de büyük bir hızla sürmektedir. Yeni dizayn edilen iş makinalarında kullanılan elektrik motorlarının büyük bir çoğunluğunda kafesli asenkron motorlar tercih edilmektedir. Çünkü kafesli asenkron motorlar imalatı kolay, dayanıklı, ucuz, bakıma az ihtiyaç duyan, güvenilir makinalardır. Ayrıca elektronik teknolojisinden yararlanılarak frekans ayan ile istenilen devirde kullanılmaları mümkün olmaktadır. Sanayide çok geniş kullanım alanına sahip asenkron motorların stator sargılan üretici firmalara bağlı olarak çeşitli tiplerde yapılmaktadır. Bu çalışmada aynı özelliklere sahip sanayide kullanılmakta olan yedi adet farklı stator sargılı asenkron motorun stator sargı tipleri ayrı ayn tanıtılarak çalışma büyüklükleri arasındaki farklar araştırılmıştır. Araştırma da deneysel incelemeye ağırlık verilerek, deneyde kullanılan yedi adet motor boşta, yükte ve kısadevrede çalıştırılmıştır. Bu çalışma durumlarında motorların stator akımlarının, dalga şekillerinin ve stator üzerine sarılan ölçü bobinlerinde endüklenen gerilimin dalga sekilerinin harmonik analizleri yapılmıştır. Analiz sonunda hangi sargı tipinin ne oranda yüksek harmonik ürettiği tesbit edilmiştir. Farklı stator sargılı deney motorlannın üretmiş oldukları harmonik katsayılarının temel dalga olan 50 Hz lik dalgaya oranlan bulunmuş ve stator sargılan birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel incelemede aynca asenkron motor çalışma büyüklüklerinden stator akımı, güç katsayısı, kayıplan, kalkış moment değerleri ayn ayn incelenmiştir. İncelemeler sonunda elde edilen deneysel sonuçlardan yararlanılarak hangi sargı tipinin optimal olduğu ortaya konmuştur. Belirlenen optimal stator sargı tipinin diğer sargı tiplerine göre iyi ve kötü yönleri açıklanarak, kullanılacak yerin özelliğine göre hangi tip stator sargısının seçileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the turn of a new century the development of the electrical machinery industry is, in accordance with the advancing developing technology, continuing at a great speed. The squirrel-cage induction motors is preferred in most of electrical motors used in recently designed industrial equipment. This is so, because they are easy to produce, durable, economic, reliable, and they require low-maintenance costs. Moreover, it is possible to control their speed by frequency adjustment using the electronic technology. The stator windings of the induction-motors that have a wide range of application areas in industry are produced in various types depending on producer company. In this study the stator winding types of seven different induction-motors with different stator windings that are used in similar industries has been individually introduced, and the differences in their operation parameters have been investigated. In the present investigation, the experimental work being emphasized, the subject seven motors were run under no-load, load and short circuit conditions. Under these conditions, the harmonic analysis of the stator currents, the waveforms, and the waveforms of the voltages induced in the measuring coil's wound on the stator have been made. As a result of this analysis the type of winding that gave a high level of harmonic, and its harmonic ratio has been determined. The ratios of the harmonic coefficients of the subject motors with different stator windings to the 50 Hz basic wave has been determined., and the stator windings have been compared with each other. Also of the induction-motor operation parameters the stator current, the power coefficients, the losses, and the starting torque values have been experimentally determined. In the light of the experimental results the optimum winding type has been found out. Finally, the advantages and disadvantages of the optimum stator winding type have been expressed, and the choice of the stator winding type with regard to the application has been emphasized.