Hava jetli dokuma makinalarında balon kırıcının atkı ipliği varış zamanına etkisi
The effects of the baloon breaker on the weft arrival time of air jet weawing machines
  1. Tez No: 56367
  2. Yazar: FİLİZ ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Hava jetli atkı atımında harcanan basınçlı hava miktarı atkı atım süresi tarafından belirlenir.Bu taktirde atkı atim süresinin kısaltılması daha düşük enerji sarfiyatı manasına gelir.İlk olarak atkı atımının ve IRO ile ana jet arasında ki balon oluşumunun tanımlaması yapıldı. Daha sonra atkı ipliğinin IRO' dan çıkış hızını ölçebilen bir simulator model üzerinde deneyler yapıldı.Balon kırına kullanılmasıyla atkı ipliğinin IRO' dan sağılış hızının artabileceği sonucuna varıldı.Bölüm V te hava jetli dokuma makinalarında IRO ve atkı dedektörleri yardımıyla IRO sağım sinyalleri ve atkı varış sinyalleri bir lap-top bilgisayarda toplandı.Balon kırıcıların etkisini araştırmak için çeşitli balon kırıcılar kullanılarak denemeler yapıldı. Alman datalar analize edildi.Buna göre balon kınıcı kullanılarak atkı varış zamanı (%2-3 ) kısaltılabilirki bu % 4-5 e varan basınçlı hava enerjisi tasarrufunu sağlar.Aynca makina randımanı % 1.5-2 arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
The amount of air consumption is defined by the insertion-time.Therefore to reduce insertion-time can be resulted with lower energy costs.Definition of filling insertion and formation of balloon between IRO prewinder and main nozzle is explained.A simulator model is developed in order to measure yarn flight velocity from IRO.lt is concluded that with the use of Balloonbreaker yarn velocity can be higher.In Part V on air-jet weaving machine with the aid of IRO and filling dedectors the signals of filling arrival and IRO windings are obtained and collected in a lap top computer. Several balloon breaker types are used in order to compare their effects.All the data are analysed.By the use of balloon breaker the arrival times can be 4-5 % shorter and this gives 4-5 % compressed air energy- saving. Also productivity increases 1.5 - 3 %.