İstanbul ilindeki bazı sağlık tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği ve atık yönetimi yönünden risk değerlendirme çalışmaları
Risk assessment of occupational health and safety and waste management in some health facilities in Istanbul
  1. Tez No: 563700
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yapılan araştırmalar neticesinde, Dünyada ve Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem verilmemesi, çalışanların genelinde iş sağlığı ve güvenliği bilincinin bulunmaması, uzun çalışma saatleri, yoğun iş temposu, kişisel koruyucu kullanmama, tecrübesizlik ve eğitim/bilgi eksikliği, iş kazaların sebeplerin başında gelmektedir. Sağlık tesislerinde çalışan kişilerin de uzun çalışma saatleri, yoğun iş temposu, tecrübesizlik ve eğitim/bilgi eksikliği gibi nedenlerden dolayı iş kazalarının yüksek oranda yaşandığı gözlemlenmiştir. Çalışma bu noktadan hareketle sağlık tesislerinde tıbbi atıkların ayrımı, toplanması, depolanması ve bertarafında karşılaşılabilecek tehlikelerin belirlenerek risk değerlendirmesinin oluşturulması sonucu tehlikelerin kabul edilebilir seviyeye getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul'un farklı ilçelerinde bulunan toplamda 6742 kişinin çalıştığı, 10 sağlık tesisinde saha çalışması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sağlık tesislerinde atık yönetiminde karşılaşılabilecek tehlikeler gözlemlenmiş olup ayrıca sağlık tesislerinin genelinde bulunan tehlike ve riskler değerlendirilmiştir. Çalışmada bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliğinin kavramsal çerçevesini, iş sağlığı ve güvenliğinin genel prosedürlerini Dünyada ve Türkiye'deki uygulamalarını konu alan literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra ise sağlık tesislerinde atık yönetimi ve tibbi atıkların ayrımı, toplanması, depolanması ve bertarafında iş sağlığı ve güvenliği risklerinin saptanması ve bu risklere karşı ne tür tedbirler alınabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Literatür ve saha araştırmasından sonra risklerin tespiti için Fine-Kinney Risk Değerlendirme Metodu kullanılarak risk değerlendirmesi çalışması yapılmıştır. Meydana gelen risklerin kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması için mevcut kanun ve yönetmeliklere uygun çalışmaların işveren ve çalışanlar tarafından yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the studies, in Turkey and the world of work accidents and occupational diseases has emerged as a major issue. Not enough attention to occupational health and safety, lack of occupational health and safety awareness among the employees, long working hours, intense work pace, lack of personal protective equipment, inexperience and lack of education/information are the leading causes of occupational accidents. It has been observed that occupational accidents occur at a high rate due to reasons such as long working hours, intense work tempo, inexperience and lack of education/information among people working in health facilities. From this point of view, it is aimed to determine the hazards that may be encountered in the separation, collection, storage and disposal of medical wastes in health facilities and to bring the hazards to an acceptable level as a result of risk assessment. The study was carried out in 10 health facilities in which a total of 6742 people work in different districts of Istanbul. Hazards that may be encountered in waste management in these health facilities and the hazards and risks found in the health facilities in general have been evaluated. Work in this regard in the conceptual framework of occupational health and safety, occupational health and safety in the world of general procedures and practices in Turkey were made the subject areas of literature. Afterwards, it is aimed to determine occupational health and safety risks in the separation, collection, storage and disposal of waste management and medical wastes in health facilities and to determine what kind of measures can be taken against these risks. After the literature and field research, a risk assessment study was carried out by using Fine-Kinney Risk Assessment Method for the determination of risks.