Çeşitli klinik örneklerden izole edilen acınetobacter spp. suşlarında antibiyotik direnç, ESBL ve biyofilm özelliklerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance, ESBL, biofilm properties of acinetobacter spp. strains isolated from various clinical specimens
  1. Tez No: 563701
  2. Yazar: AHMET DEMİRDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Acinetobacter spp. Aerobik, Gram negatif, Moraxellaceae ailesinin üyesi bir cins olup hastane enfeksiyonları arasında önemli bir yer tutmaktadır ve yoğun bakım ünitelerinde çözülmesi gereken bir sorun haline gelmiştir. Çalışmamızda çeşitli klinik örneklerden izole edilen toplam 58 adet Acinetobacter spp. suşunda genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (ESBL), biyofilm ve direnç özellikleri araştırıldı. Bu suşların %34,5'i genel yoğun bakım ünitesinden, %15,5'i reanimasyon ünitesinden, %13,8'i dahili yoğun bakım ünitesinden, %12,1'i nöroloji yoğun bakım ünitesinden, %10,3'ü nefroloji yoğun bakım ünitesinden, %6,9'u acil yoğun bakım ünitesinden, %3,5'i çocuk yoğun bakım ünitesinden olmak üzere %96,6'sı yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastalardan izole edildi. Acinetobacter spp. suşlarının antibiyotiklere karşı duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile test edildi. Trimetoprim/sülfadiazine karşı %40 duyarlılık tespit edildi. gentamisine %7, tobramisine %7, amikasine %2 ve karbapenem grubundan imipeneme %2 duyarlılık saptandı. Sefepim, siprofloksasin, seftazidim, seftriakson, sefotaksim, amoksilin/klavulanik asit, aztreonam ve sefoksitine duyarlılık tespit edilemedi. Acinetobacter spp. suşlarında ESBL üretiminin fenotipik olarak değerlendirilmesi çift disk sinerji testi ile yapıldı. Bu test ile suşların tümü ESBL negatif olarak tanımlandı. Suşların biyofilm oluşturma yeteneği kristal viyole boyama yöntemi ile değerlendirildi ve suşların %8,6'sında biyofilm üretimi pozitif olarak tanımlandı. Elde edilen sonuçlar antibiyotik kullanımına yönelik politikalar geliştirilmesinin önemini, invaziv işlemlerde biyofilm oluşmasını engelleyecek önlemlerin alınmasını ve biyofilm oluşumunun moleküler yöntemlerle araştırılmasının önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter spp. is a genus of bacteria which is aerobic, Gram negative and a member of the Moraxellaceae family. It occupies an important place among hospital infections and has become a problem that needs to be solved in intensive care units. In our study, a total of 58 strains of Acinetobacter spp. were investigated in terms of antibiotic resistance profiles, extended spectrum beta lactamase (ESBL) and biofilm production. A total of 96,6% of strains isolated from patients in different intensive care units including (General intensive care unit (34,5%), reanimation unit (15,5%), internal intensive care unit (13,7%), neurology intensive care unit (12,1%), nephrology intensive care unit (10,3%), emergency intensive care unit (6,9%) and pediatric intensive care unit (3,5%). Sensitivity of strains against antibiotics were tested by disc diffusion method. Among strains, 40% sensitivity to trimethoprim / sulfadiazine, 7% sensitivity to gentamicin, 7% sensitivity to tobramycin, 2% sensitivity to amikacin 2% sensitivity to imipenem 2% sensitivity to carbapenem group were detected. It could not be detected sensitivity to cefepim, ciprofloxacin, ceftazidim, ceftriaxone, cefotaxime, amoxicillin/clavulanic acid, aztreonam and cefoxitine. Acinetobacter spp. ESBL production was investigated by double disc synergy test. All samples were identified as ESBL negative by test. Biofilm production was evaluated by crystal violet staining assay and 8.62% of strains was classified as positive in terms of biofilm production. It was concluded that policies should be developed to be careful in the use of antibiotics which are common in our country, taking measures to prevent biofilm formation in invasive procedures and investigating biofilm formation by molecular methods.