Mevsimlik tarım işçisi bireylerin prostat kanseri taramalarına ilişkin sağlık inançlarının tarama davranışlarına etkisi
The effect on screening behaviors of health beliefs related to prostat cancer screening of seasonal agricultural workers individuals
  1. Tez No: 563703
  2. Yazar: FIRAT AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, mevsimlik tarım işçisi bireylerin prostat kanseri taramalarına ilişkin sağlık inançlarının tarama davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte Ekim 2017- Haziran 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Dünya Sağlık Örgütü'nün 30 küme örneklem tekniği kullanılarak 300 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Anket Formu ve Prostat Kanseri Taramaları Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırma için Harran Üniversitesi Etik Kurulundan ve çalışmaya katılmış olan bireylerden izin alınmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %57.7'sinin prostat spesifik antijen ölçtürmediği, %94.0'nın rektal tuşe yaptırmadığı, %87.3'ünün kolonoskopi çektirmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted from October 2017 to June 2018 in order to determine the effect of prostat cancer related health beliefs of individuals on screening behaviors of seasonal agricultural workers. 300 participants were included to the study by using 30 cluster sample techniques of the world health organization. Questionnaire form and health believe model of prostat cancer screening scale were used to obtain data. The study was approved by the local Ethic Committee of Harran University and from all participants. Chi-square test, independent sample t test, Mann Whitney U test was used to analyze data. Prostate specific antigen was not measured from 57.7% of participants, rectal examination was not performed to 94.0% of participants and colonoscopy was not performed to 87.3% of participants.