8 haftalık step aerobik egzersizlerin diz eklemi izokinetik kuvvet, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The Effect of 8 Weeks Step Aerobic Exercises on Knee Joint, Isokinetic Strength, Balance and Quality Of Life
- Tez No: 563704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ, PROF. DR. ÜMİT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
8 Haftalık Step Aerobik Egzersizlerin Diz Eklemi İzokinetik Kuvvet, Denge ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Bu çalışmanın amacı; sedanter bayanlarda 8 haftalık step aerobik egzersizlerinin alt bacak izokinetik kuvvet ve denge parametreleri ile yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu dışındaki Fakülte ve Meslek Yüksek Okul öğrencilerinden rastgele seçilmiş herhangi bir sakatlığı ve spor geçmişi olmayan yirmi altı gönüllü sedanter kadın öğrenci (yaş: 20,35 ±1,35 yıl, boy: 162,92 ±5,35 cm, kg: 61,95± 9,79 kg) katılmıştır. Çalışmada ön ve son test olarak tüm katılımcıların 600, 1800, 3000/sn izokinetik diz extansiyon ve fleksiyon kuvvet değerleri ile statik ve dinamik denge değerleri ölçülmüştür. Ayrıca her katılımcıya SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların ön testlerinin alınmasından sonra 8 hafta boyunca, haftada üç gün/günde 1 saat step aerobik çalışması uygulanmıştır. 8 haftalık uygulama sonunda ön testlerin tamamı aynı protokole göre son test olarak tekrar ölçülmüş, ön test ve son test verileri birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Verilerin analizi içi SPSS (20.0) istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin belirlenmesi için Kolmogorov-Smirnov, homojenliğinin belirlenmesi için Levene testi uygulandıktan sonra, parametrik testlerin yapılmasına karar verilmiştir. Katılımcıların ön test ve son test değerleri arasındaki farkın belirlenmesi için Eşleştirilmiş t-testi uygulanmıştır. Ön test son test verilerinin güvenirliğinin belirlenmesi için sınıf içi korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of 8 Weeks Step Aerobic Exercises on Knee Joint, Isokinetic Strength, Balance and Quality Of Life The purpose of this study was to analyze the effect of 8 weeks step aerobic exercises on lower leg isometric strength, balance parameter and the quality of life of sedentary women. 26 volunteer sedentary women students (age:20,35 ±1,35 year, height: 162,92±5,35 cm, weight: 61,95±9,79 kg) selected randomly from other faculties except School of Physical Education and Sports in Afyon Kocatepe University to participate in this study. These participants had neither any disability nor sports history. In this study, all participants' 600, 1800, 3000/sec isometric knee extension and flexion strength value, static- dynamic balance value was evaluated as pretest and posttest. Besides, all participants were applied to the SF-36 Quality of Life Scale. After pretest, participants took part in an 8-week step aerobic exercises, three times a week and 1 hour in a day. After 8-week step aerobic exercises, pretests were applied as posttest with the same protocol, then pretests' and posttests' values were compared. SPSS (20.0) statistics packaged software was used for data analysis. After the Kolmogorov- Smirnov test was used for determining if the data showed normal distribution or not, and the Levene test was used for determining the homogeneity of data, it was decided to perform parametric tests. Paired t-test was performed to determine the difference between the pretest and posttest's values of the participants. The intraclass correlation coefficient was calculated to determine data reliability between pre and post tests. p< 0,05 value was taken as significant value and Cohen-d value was calculated to determine effect size. Interclass correlation coefficient and Cohen-d value reference ranges were classified as low (0.00 - 0.49), medium (0.50 -0.79), and large (d- 0.8). The isokinetic quadriceps peak torque and hamstring peak torque values analyze results showed that there was a statistical significant development between the pre and posttest in favor of the posttest for both legs at angular speeds of 60, 180, 3000/sec.