Mevsimlik tarım işçisi yaşlı bireylerin yaşam deneyimleri ve sosyal hizmet gereksinimleri: Sivas ili örneği
Life experiences and social service requirements of seasonal agricultural worker elderly individuals: The case of Sivas province
- Tez No: 731672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKEN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Mevsimlik tarım işçiliği dünyada birçok bölgede yaygın şekilde görülmekte olan bir çalışma biçimidir. Mevsimlik tarım işçiliği tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu dönemlerde iş gücü açığını gidermek amacıyla aileleriyle birlikte bir bölgeden başka bir bölgeye çalışmak üzere giden iş gücü olarak tanımlanabilmektedir. Bu bireyler zor koşullarda çalışmakta ve sağlık, barınma, beslenme, eğitim, sosyal güvenlik, ekonomi gibi birçok alanda sorunla karşılaşmaktadır. Her yaş grubundan birey bu süreçte ailesiyle birlikte göç etmektedir. Bu gruplardan biri de yaşlı bireylerdir. Bu yönüyle yaşlı bireylerin bu süreçte yaşadıkları sorun ve ihtiyaçların anlaşılması ve görünür kılınması önemlidir. Bu araştırmada mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 60 yaş ve üstü bireylerin bu süreçteki deneyimleri, karılaştıkları sorunlar, sorunlarla nasıl baş ettikleri, hangi destek mekanizmalarına ihtiyaç duydukları vb. bilgilerin ortaya çıkarılarak sosyal hizmet ve yaşlı refahı çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca tarım sektöründe çalışan yaşlılarla ilgili sosyal politika ve sosyal hizmetler alanında ne tür eksiklikler olduğu ve bunların giderilmesi noktasında hangi politika ve hizmetlerin yapılandırılabileceği sorularına da yanıt aranacaktır. Araştırma nitel bir araştırma olup, derinlemesine görüşme tekniği tercih edilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılması planlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Temmuz ile Eylül ayları arasında Sivas iline mevsimlik tarım işçisi olarak giden 60 yaş ve üzeri bireylerden oluşturulması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seasonal agricultural work is a common form of work in many regions of the world. Seasonal agricultural work can be defined as the workforce that goes from one region to another with their families in order to eliminate the labor shortage during periods of intense agricultural activities. These individuals work under difficult conditions and encounter problems in many areas such as health, accommodation, nutrition, education, social security, and economy. Individuals of all age groups migrate with their family in this process. One of these groups is elderly individuals. In this respect, it is important to understand the problems and needs of elderly people in this process and to make them visible. In this study, the experiences of individuals aged 60 and over who work as seasonal agricultural workers in this process, the problems they encounter, how they cope with the problems, what support mechanisms they need, etc. it is aimed to reveal the information and evaluate it within the framework of social service and elderly welfare. In addition answers will be sought for the questions of what kind of deficiencies exist in the field of social policy and social services related to the elderly working in the agricultural sector, and what policies and services can be structured to eliminate these. The research is a qualitative research and in-depth interview technique was preferred. It was planned to use a personal information form and a semi-structured interview form in the study. The sample of the study is planned to be composed of individuals aged 60 and over who went to Sivas province as seasonal agricultural workers between July and September.