Polatlı ilçesi tarım coğrafyası
Polatli district agricultural geography
- Tez No: 563731
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Polatlı İlçesi'nde gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır. Bu kapsamda ilçenin; iklimi, bitki örtüsü, toprak yapısı, nüfusu, yerleşmesi, yetiştirilen tarım ürünleri ve hayvancılık faaliyetleri bununla birlikte yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri belirlenmiştir. Araştırmada Tarama Modeli kullanılmıştır. Çalışma sahasının fiziki ve beşeri coğrafya özelliklerini ortaya koymak amacıyla arazide yerinde gözlemler yapılmıştır. Polatlı ilçesinde tarımda yaşanan sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerilerini belirlemek amacıyla ilgililere yarı-yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin yorumlanmasında içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler incelendiğinde ilçe topraklarının büyük bir kısmı tarım arazisi olarak kullanılmakta ve alanlarda en fazla tahıl üretimi yapılmaktadır. Türkiye'nin kuru soğan ihtiyacının yaklaşık %18'ni karşılayan Polatlı ilçesinde ayçiçeği, şeker pancarı, kavun karpuz yetiştiriciliği de ön plana çıktığı belirlenmiştir. Aynı zamanda ilçenin son 5 yılda artan besi çiftlikleri ile hayvancılık açısından da geliştiği ve buna bağlı olarak tarımsal potansiyelinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada tarımla uğraşan kişi ve kurumlarla yapılan görüşmeler sonucunda katılımcılar Polatlı ilçesinde tarımda yaşanan sorunlara ilişkin“girdi maliyetlerinin yüksek oluşu”,“sulama”,“tarımsal destekleme yetersizliği”,“bilinçsiz toprak, gübre ve ilaç kullanımı”,“pazarlama”ve“tarım işçileri”olarak ifade etmişlerdir. Çalışma sonucunda şu önerilere yer verilmiştir: İlçede tarımda yaşanan sulama sorunlarına karşı bir sulama politikası belirlenmesi, yapılması planlanan Gökpınar Barajı uygulamaya konulmalı, kuru soğan üreticisinin pazar sorunu çözmek amacıyla bir üretici birliği kurulmalı, tarıma entegre tarımsal sanayi üniteleri kurulmalı ve arazi kullanım planlanması yapılarak tarıma elverişli alanların imara açılması engellenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined that the agricultural facilities which carried out in the district of Polatlı, the problems which is faced and the solution offers are discussed. In this content l, the districts climate, vegetation cover, soil structure, population, settlement, agricultural products, animal husbandry and the problems which are encountered and solution offers are determined. Sweep method used in this research. The field survey is carried out in the districts terrain to be able to reveal characteristics of physical geography and human geography. To be able to reveal the problems of agriculture and specify the solution offers to them half-structured interview forms are used to the related people in Polatlı district. The data which is collected, are commented with content analysis. When the data are examined, it is seen that the large part of the district soils are used in agriculture and it is seen that mostly grains are planted in the area. In Polatlı district, where 18 percent of onion needs of Turkey are produced, it is detected that, also, sunflower, sugar beet, melon and watermelon are prominent. At the same time, in the last 5 years, the district is also developed in the meaning of animal husbandry and, correspondingly, it is concluded that agricultural potentials are increased. In this study, in consequence of the interviews which is doing with the people and institutions, the participants expressed the problems related agriculture in the district as follow: high input costs, irrigation, poor agricultural subsidies, unconscious uses of soil, fertilizer and drug, poor marketing and farming workers. In the end of study these suggestions put forwarded: definition of an irrigation policy against to the problems of agriculture in the district, Gökpinar Dams project must be actualize, onion producers must establish a union to be able to solve marketing problems, agricultural industry units must set up and it must be integrated to the agriculture, and, lastly, arable lands must be banned for construction by planning how to use lands effectively.