Beypazarı (Ankara) ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Beypazarı (Ankara) town
  1. Tez No: 278641
  2. Yazar: GAYE DUYGUVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnceleme sahası, Ankara il merkezinin 100 km kuzeybatısındadır. İlçenin kuzey kesimleri dağlık bir yapıya sahip olup, bu bölgede rakım 1500-2000 m yi bulur. Ayaş-Güdül-Çamlıdere-Kıbrıscık-Seben-Nallıhan-Mihalıçcık ve Polatlı ilçeleri ile komşudur.İnceleme sahasının iklimi; yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 393 mm dir. Yıllık sıcaklık ortalaması ise 130C olarak belirlenmiştir. Başlıca akarsuları, Kirmir, İlhan, Aladağ, Süveri ve Inözü çaylarıdır.İnceleme sahasında görülen başlıca toprak tipleri; kahverengi orman toprakları ve alüvyal topraklardır. Sahanın 1/5'i ormanlarla kaplı olmasına rağmen, geri kalan kısmı bozkır bitkileri ile örtülüdür. Dağlık kesimlerde, sarıçam, meşe, köknar ve ardıç ağaçlarına rastlanır.Son nüfus sayımı (2009) verilerine göre, Beypazarı İlçe merkezinin nüfusu 35 080, köy ve kasabalarla beraber Beypazarı İlçesi'nin toplam nüfusu 46 514 kişidir.Anadolu'nun tarihi seyrine baktığımızda, Beypazarı ilçesine ilk çağda Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, daha sonra da Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar'ın egemen oldukları görülmektedir. Osmanlı Devleti'nin toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiğini oluşturan Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezleri'nden birisi olan Beypazarı; yöredeki Sipahi Beyi'ne ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna istinaden BEĞ BAZARI diye adlandırılmıştır.Beypazarı ilçesindeki ekonomik faaliyetlerin başında, tarım gelir. En çok buğday, arpa ve ayçiçeği yetiştirilir. Hayvancılık faaliyeti ise tarımdan sonra gelmektedir. Sahada büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık az bir orana sahipken, en çok kümes hayvancılığı yapılmaktadır.Beypazarı sanayisi çevre ilçelere oranla daha gelişmiş durumdadır. Geçmişteki ticari hareketlilik, Ankara-İstanbul Karayolunun Kızılcahamam'a yönlendirilmesiyle gerilemiş, son yıllarda yeniden canlanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The area of investigation is situated 100 km northeast of Ankara. Northern side of Beypazarı is mountainous and the average height is between 1500-2000 meters. This county is neighbour to Ayaş, Güdül, Çamlıdere, Kıbrıscık, Seben, Nallıhan, Mihalıççık and Polatlı counties.The climate of the area of investigation is hot and arid in summers; warm and wet in winters. Average precipitation in a year is 393 mm. Average temperature is 130C. The leading rivers are Kirmir, İlhan, Aladağ, Süveri and Inozu Rivers.Main soil types in the study area are brown forest soils and alluvial soils. Although the 20 percent of the area is covered with forests, the remaining of the area is steppe.The last population counting in 2000, the population of Beypazarı is 50 155. The 75,5% of the population live in the city, 24,5% of the population live in country side.When we look at the flow of histoty of Anatolia, in the First Era, Hittites, Phrygia, Galat, Rome, Byzantine Empires and later Anatolian Selçuklu and Ottoman Empires reined Beypazarı district. Because of timariots, the backbone of land management and militarysystem of Ottoman Empire, trading and a Regional Sphai Chief, this county was named BEĞ BAZARI.The leading commercial and trading activity is based on agriculture. Wheat, barley and sun flower is produced in the countryside. Stockbreeding follows the agricultural activities. Cattle, sheep or goat breeding is less than poultry in the investigation area.Industry in Beypazarı is more developed than neighbours of the city. Previous trading activities were drawed back since the Ankara-İstanbul road replaced to Kızılcahamam. But in recent years, trading begins to rise again.