Fersin (Güçlüköy) köyü monografisi
The Fersin (Güçlüköy) village monography
  1. Tez No: 563747
  2. Yazar: CANSU TATAR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERAVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 611
Özet
Kırsal mimarlık, halk tarafından yapılan, halkın kendi ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdikleri; yöresel farklılıkların varolduğu mimarlıktır. Günümüze kadar pek çok kırsal alan ve kırsal mimarlık örneği özgünlüğünü büyük ölçüde yitirmiştir. Sanayileşmenin de bir sonucu olan, kırsal dokunun bozulması yerel mimarlığın siluetini büyük ölçüde bozmaktadır. Kırsal mimarlığın en ayırt edici özelliği, mimarlık dokusunun çevreyle olan ilişkisidir. Kırsal mimari dokusu bozulmayan yerleşkeler, çoğunlukla şehirleşmenin uzağında kalmış yerleşmelerdir. Tezin konusunu oluşturan Antalya ili, Akseki ilçesine bağlı olan Güçlüköy'ün eski yerleşim yeri, bu açıdan değer kaybetmemiştir. Çalışmada Güçlüköy'ün eski yerleşimi Fersin' in sosyal ve coğrafi şartları doğrultusunda mimari doku genel olarak incelenmiştir. Yine çalışma kapsamında sosyal anket yapılmış ve elde edilen verilerin grafikleri hazırlanmış, değerlendirilmiştir. Katalog bölümü, 44 konut, 21 konut harabesi, 8 çeşme, 5 sarnıç, köy okulu, köy odası ve camidir. Köydeki yapıların tarihleri kesin olarak bilinmese de, nesiller arasındaki geçişler doğrultusunda, 19. Yüzyılın sonu ve 20. Yüzyılın ilk ve ikinci yarısı olarak tarihlendirilir. Daha erken örneklerin varolduğu, ancak yıkıntılarının dahi günümüze ulaşamadığı yapılan mülakatlarda doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rural architecture, made by the public, the public shaped by their own needs, is architecture with regional differences. Many rural areas and rural architecture have lost their originality to the present day. The deterioration of rural texture, which is a consequence of industrialization, disrupts the authenticity of rural architecture. The most distinctive feature of rural architecture is its relation to the environment. Rural architecture is not deteriorating places, mostly away from urbanization. The subject of thesis: the old settlement of Güçlüköy, which is connected to the Akseki districts of Antalya, has not lost its value. In the study, the architectural texture in general has been examined in accordance with the social and geographical conditions of Fersin, the former settlement of Güçlüköy. Again, a social survey was conducted within the scope of the study and the graphs of the data were prepared and evaluated. Catalogue section, 44 houses, 21 housing ruins, 8 fountains, 5 cisterns, village school, village room and mosque. Although the dates of the structures in the village are not known precisely, they are dated as the first and second half of the 19th and 20th centuries in line with the transitions between generations. It was confirmed during the interviews that earlier samples existed, but even their ruins did not survive.