Ukrayna ve Gürcistan'ın ulusal güvenlik stratejileri
National security strategies of Ukraine and Georgia
- Tez No: 563749
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Ukrayna (2015) ve Gürcistan'ın (2011) ulusal güvenlik strateji belgeleri araştırılmıştır. Ulusal güvenlik stratejileri devletlerin karşılaştıkları sorunları çözmek için oluşturdukları planlardır. Üst düzey resmi makamlar tarafından hazırlanan bu belgeler, devletlerin uluslararası sistemi nasıl algıladıkları, ulusal güvenlik tehditleri ve ulusal güvenlik yöntemlerinden oluşur. Yapısal realist teorinin“uluslararası sistemin yapısı devletlerin dış politikalarını belirler”hipotezi, ulusal güvenlik strateji belgeleri üzerinden ele alınmıştır. Hipoteze göre, devletler farklı coğrafya, siyasi tarih, kimlik ve çıkarlara sahip olsa da uluslararası sistemin yapısı, devletlerin dış politikalarını belirlemesinde en önemli etkendir. Mevcut uluslararası sistem, tek kutuplu olarak kabul edilmiştir. Önceki araştırmalardan farklı olarak, güç bakımından zayıf ve askeri müdahale altında olan, Ukrayna ve Gürcistan'ın ulusal güvenlik stratejileri incelenmiştir. Ukrayna ve Gürcistan'ın en önemli ulusal güvenlik tehdidi Rusya kaynaklı istikrarsızlık, başlıca güvenlik yöntemleri ise saldırgan dış politika olarak tespit edilmiştir. Ukrayna ve Gürcistan'ın Rusya'ya karşı savunmacı yöntemler uygulayarak başarıya ulaşamadığı, bunun sonucunda saldırgan yöntemlere yöneldiği gözlemlenmiştir. Bu iki ülke, Rusya tehdidine karşı, kapasite artırımı, ordu modernizasyonu ve ittifaka katılma gibi saldırgan yöntemleri uygulamaya çalışmıştır. Bu durum, yapısal realizm teorisinin,“tek kutuplu sistemde aktörler, yeterince güç biriktirinceye kadar istikrarı savunur ve güç biriktirmek için saldırgan yöntemleri benimser”öngörüsünü doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the National Security Strategy Documents of Ukraine (2015) and Georgia (2011) have been studied. National security strategies are the main documents prepared by top level official authorities in order to solve the problems of states. These documents consist of how states perceive the international system, their national security threats, and national security methods. The hypothesis of structural realism that“the structure of the international system determines states' foreign policy”has been addressed through the national security strategy documents. According to the hypothesis, although states have different geography, political history, identities, and interests, the structure of the international system is the key factor that determines their foreign policies. The current structure of the international system has been considered here as unipolar. Unlike previous researches, this thesis has analyzed Ukraine and Georgia states that are weak in terms of power and under foreign occupation. The study has found that the most important national security threat of Ukraine and Georgia is the instability originating from Russia, and their national security strategies consist of offensive methods. The findings show that Ukraine and Georgia could not succeed by defensive methods against the Russian threat, thus they have shifted to offensive methods such as capacity increase, military modernization, and joining alliances. The results confirm the assumption of the structural realism theory that“actors have defended stability until accumulating enough power, and they implement offensive methods to accumulate power in the unipolar system”.