Rusya'nın, Vladimir Putin Dönemin'de ulusal güvenlik stratejileri ve bunun uluslararası sisteme etkisi
Russia's national security strategies in the term of Vladimir Putin and its impact on the international system
  1. Tez No: 813407
  2. Yazar: SEYMUR ABBASOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ulusal güvenlik anlayışı, Rusya Federasyonu'nun (RF) uzun süre gelen devletçilik gelenekleri bağlamında batı dünyasına karşı, önemli derecede bir stratejik caydırıcılık kabiliyeti kazandırmıştır. Özellikle, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ve günümüzde Vladimir Putin yönetiminde olan RF, ister Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi, ister Askeri Doktrin, isterse de Dış Politika Doktrini vasıtasıyla, kısa ve uzun vadeli dönem çerçevesinde ulusal güvenliğini pekiştirmiştir. SSCB sonrası, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve batılı ülkeler karşısında önemli bir güç zafiyetine uğrayan RF, Boris Yeltsin'in istifası sonrası RF başbakanlığından, devlet başkanlığı konumuna kadar yükselen Vladimir Putin döneminde, yeniden eski gücüne dönmeyi belirli bir derecede başarmıştır. Özellikle, Putin döneminde daha da güçlenen Avrasyacılık akımı ile birlikte, Yakın Çevre Doktrini bağlamında eski sovyet ülkeleri üzerinde kurulan veya kurulmaya çalışılan etki, yukarıda da belirttiğimiz üzere Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi, Askeri Doktrin ve Dış Politika Doktrini vasıtasıyla daha da güçlendirilmeye çalışılmaktadır. 2008 yılında Gürcistan'ın Abhazya ile Güney Osetya, 2014 yılında Ukrayna'nın Kırım bölgesinin ilhakı, ve Ukrayna'nın doğusunda yer alan Donbas bölgesinde Donetsk ile Lughansk'ta yaşanan çatışmalar ile birlikte, 2022 yılında RF'nin Ukrayna'yı işgal girişimi uluslararası sistemin ve dengelerin değişmesine neden olmaktadır. Bu çalışma SSCB ve sonrasında günümüzde Putin yönetiminde devam eden RF'nin ulusal güvenlik anlayışının küresel ve bölgesel düzeyde etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The understanding of national security has provided a significant strategic deterrence capability against the western world in the context of the long-standing traditions of statism of the Russian Federation. In particular, the Soviet Union and the RF, which is under the leadership of Vladimir Putin today, have strengthened its national security in the short and long term, either through the National Security Strategy Document, the Military Doctrine or the Foreign Policy Doctrine. Russia, which suffered a significant power weakness against the USA and western countries after the USSR, succeeded to a certain extent to return to its former power during the reign of Vladimir Putin, who rose from the RF prime minister to the presidency after the resignation of Boris Yeltsin. In particular, with the Eurasianism movement that got stronger during the Putin period, the influence established or tried to be established on the former Soviet countries in the context of the Near Environment Doctrine is tried to be further strengthened through the National Security Strategy Document, the Military Doctrine and the Foreign Policy Doctrine. Russia's attempt to invade Ukraine in 2022, with Georgia's annexation of Abkhazia and South Ossetia in 2008, Ukraine's annexation of the Crimea region in 2014, and the conflicts in Donetsk and Lughansk in the Donbas region in the east of Ukraine, and changes the balance. This study reveals the effects of the national security understanding of the Soviet Union and the Russian Federation, which continues today under Putin's rule, at the global and regional level.