Veda
Farewell
- Tez No: 563751
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez kapsamında ve kısa filmde mutsuz bir evliliği olan çiftin yaşadığı sorunlar ve hırsların sonucunda ortaya çıkan olay örgüsü ele alınmıştır. Aslı, büyük bir yayınevinin sahibi, çok zengin ve yalnız bir kadındır. Harun ise ilk kitabında büyük bir başarı yakalayan, sonrasında ise düşüşe geçen, Aslı'nın sahibi olduğu yayınevine bağlı çalışan yazarlardan biridir. Çok kısa bir sürede tanışıp evliliğe adım atan bu çift, evliliklerinin ilk yılından sonra, karakter yapıları ve farklı yaşam tarzlarından dolayı birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Aslı için evlilik kabusa dönüşür. Harun ise eşinin kendisine sağladığı kolay yaşam tarzını benimseyerek durumu idare etme yoluna gider. Aslı ve Harun, evliliklerine biraz renk katmak adına bir dans okuluna kaydolurlar. Çiftin okulda tanıştıkları dans eğitmeni Carlos'la aralarında bir samimiyet oluşur. Carlos ile Aslı arasındaki samimiyet, yasak bir ilişkiye dönüşür. Aslı, Carlos'un yoğun ilgisi karşısında büyük mutluluk duymakta, aklı karışmakta ve artık Harun'dan boşanmak istemektedir. Bir gün, boşanma konusunu son kez konuşmak ve anlaşmak adına, Aslı'nın evinde baş başa bir akşam yemeğinde buluşmaya karar verirler. Buluşma günü geldiğinde ilişkilerini son bir kez masaya yatıran çift, birbirlerinden habersiz bazı planlar içindedirler. Konuşmaları sonuçsuz kalınca, ikisi de kendi planlarını devreye sokarlar. Gecenin sonunda Aslı Harun'u zehirleyerek öldürmeye çalışırken, Harun ters köşe bir hareketle Aslı'yı öldürür. Aynı zamanda Harun'un Carlos ile olan biseksüel ilişkisi ve asıl niyeti ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis and short film, it is mentioned that the problems of the couple having an unhappy marriage and plot occured as a result of their greed. Aslı, owner of a big publishing house, is a wealthy and lonely woman. Harun, who had a great success in his first book, and then experienced a decline in his carrier, is one of authors of Aslı's publishing house. This couple, who met in a very short time and stepped into marriage, begin to move away from each other because of their characters and different lifestyles after the first year of their marriage.While marriage becomes a nightmare for Aslı, Harun chooses the way to handle the situation by adopting the easy lifestyle provided by his wife. Aslı and Harun enroll in a dance school to make their marriage more exciting. The couple has a sincerity between them and Carlos, the dance instructor they met at school. The sincerity between Carlos and Aslı becomes a forbidden affair. Aslı is very happy with Carlos ' intense interest, confused, and now wants to divorce Harun. One day, in order to discuss and negotiate the divorce for the last time, they decide to meet at Aslı 's house for a dinner alone. When the meeting day comes, the couple, who put their relationship on the table one last time, has some unannounced plans. When their conversations are inconclusive, they both engage their own plans. At the and of the night, while Aslı tries to kill Harun by poisoning, Harun kills Aslı unexpectedly. At the same time, Harun's bisexual affair with Carlos and his true intention is revealed