Vedâ haccı yılında meydana gelen olaylarla ilgili rivâyetlerin değerlendirmesi
The events that occurred in the of farewell pilgrimage; An evaluatton of al-riwayat therein
  1. Tez No: 835608
  2. Yazar: MEDYEN ZAHİD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMEL FETTUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Hz. Peygamber'in (s.a.v.) ömrü boyunca çeşitli ve önemli olaylar meydana gelmiştir. Bu önemli olaylardan biri de Hicrî 10. yılda meydana gelen ve çalışmamıza konu edindiğimiz Vedâ Haccı'dır. Vedâ Haccının yapıldığı yılda meydana gelen olaylar Kütüb-i Sitte'de yer alan hadisler ışığında ele alınmıştır. Hadis kaynakları dışıhdaki siyer, meğâzî ve tabakât vb, kitaplarında varid olan rivayetler yeri geldikçe ele alınmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde genel olarak konuyla ilgili kavram ve terimler açıklanmış olup, Hicrî 10. Yılın, Vedâ Haccı Yılı olarak isimlendirilmesinin gerekçesine değinilmiştir. Ardından o yıl içerisinde gerçekleşen olaylarla ilgili kısaca bilgililer verirmiştir. Bu yıl içerisinde Medine'ye gelen heyetler, yapılan gazveler, gönderilen seriyler, yalancı peygamber ve Gadîr-i Hum olayları ile Vedâ hutbesine yer verilmiştir. Araştırmamızın geriye kalan bölümlerinde ise taharet, namaz, hac ve diğer konunlarla ilgili bu yıl içerisinde vârid olan hadisler ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Bu bölümlerde ilk olarak konuyla ilgili bilgi verirmiş daha sonra çalışmamızda incelediğimiz hadislerin Kütüb-i Sitte'de geçtiği yerlere işaret edilmiştir. Sahîhayn dışında kalan hadislerin sıhhat durumları hakkında bilgi verilerek, muhadislerin görüşlerine de değinilmiştir. Hadislerin sıhhat durumlarını belirttikten sonra hadisler arasında terâruz gibi gözüken durumlar var ise bunlar belirtilmiştir. Ayrıca hadislerden çıkan fıkhi hükümler ve sonuçlarına da kısaca yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Vedâ Haccı Yılında vârid olan olaylar hakkında genel olarak bilgi verilmiş, çalışmada incelenen hadislerin sıhhat durumu ortaya konulmuş ve çalışmada yer alan hadislerin istatistiksel tablosu yapılarak araştırma özetlenmeye çalışılmıştır.“Vedâ Haccı Yılında Meydana Gelen Olaylarla İlgili Rivâyetlerin Değerlerdirmesi”konusunun ele aldığı bu çalışmada hicrî 10. yılda vârid olmuş rivâyetler ve şer'î hükümlerle ilgili hadisler incelenmiştir. Araştırma sonunda bu yılda meydana gelen Küsûf Namazı, Vedâ Haccı ve cenaze namazı gibi olaylar bağlı olarak vârid olduğu tespit edilen 144 hadise ulaşılmıştır. Bu hadislerin 101 tanesi Sahîhyn'da yer almak olup, 43 hadis ise diğer hadis kaynaklarında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Various and important events took place during the lifetime of the Prophet (PBUH). One of these important events was the Farewell Pilgrimage, which took place in the 10th Hijri year, for that important event the study named by“The Events that Occurred ın the of Farewell Pilgrimage; an Evaluatıon of Al-Rıwayat Therein”as traditions of hadith scholars of naming the year as its most important event. all events and related narratives that occurred during the year of Farewell Pilgrimage will be studied in the light of the Hadiths resources; especially in Al-Kutub al-Sitta, and other Hadith sources as (Siyar, Megazi and Tabakat etc.). This study consisted of three chapters and conclusion, the first chapter defined the terms lexicon, terminology and concepts of Farewell Pilgrimage year, and important events occurred in mentioned year; such as the delegations coming to Madinah, the Ghazwas, Seriyyahs, the false prophets (Claimants of the prophecy) the sermon of Farewell Hajj, and the sermons of Ghadir-i Khum. in the second chapter the researcher studied the topics related to worshiping which was mentioned in the tenth year of the Hijra (year of Farewell Pilgrimage) such as purity (TAHARAH) and prayers. while in the third chapter the researcher discussed the narratives and events that occurred in the Farewell Pilgrimage. in the conclusion, the researcher presented the important results and recommendations that he reached, and the statistical tables related to the sources and status of Hadiths. As the result of this study; the researcher studied 144 hadiths that were evidence of events and Sharii provisions that took place in the 10th year of Hijri, 101 of these hadiths are narrated in Al- Sahihayn while 43 hadiths are narrated in other hadith sources.