Ahmet Ümit'in Kırlangıç Çığlığı adlı eserinin söz dizimsel açıdan incelenmesi
Comparative syntax of Ahmet Ümi̇t's Kırlangıç Çığlığı novel
- Tez No: 563770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ERATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ahmet Ümit polisiye romanın önemli isimlerinden biridir. Bu çalışmada yazarın son dönem romanları arasında yer alan Kırlangıç Çığlığı adlı romanının söz dizimi bağlamında incelemesi yapılmıştır. Sözcükler dilin en önemli unsurudur. Dili dil yapan bu unsurlar seslerden oluşmaktadır. Seslerin sözcüklere sözcüklerin cümlelere dönüşmesi belli başlı düzen çerçevesinde oluşur. Sözcüklerin birbiriyle olan ilişkileri cümledeki konumları söz diziminin işidir. Türkiye'de söz dizimi çalışmalarına oldukça önem verilmektedir. Bu sebepten bu alana katkı sağlamak ve yazarların/şairlerin kullandığı dili daha iyi anlayıp aktarabilmek bu çalışmanın ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Büyük bir titizlikle incelenen çalışmada giriş, gelişme ve sonuç bölümleri yer alır. Giriş ve gelişme bölümünde yer alan tanımlar bazı sözdizimi kitaplarından alınmıştır. Hemen her sözdizimi kitabında bulunan farklılıklara da yer verilerek incelenen çalışmada bu farklılıkların göz önünde bulundurulmasına da dikkat edilmiştir. Sonuç bölümünde romandan bulunan örnekler değerlendirilerek tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmet Ümit is one of the important names in the detective novel. In this study, the novel named Kırlangıç Çığlığı, which is one of the recent novels of the novel, was examined in the context of syntax. Words are the most important element of language. These elements of language are composed of voices. The words 'voices' turn into words in words. Their relationship with each other in the sentence is the work of the syntax. The syntax is quite emphasis on working in Turkey. For this reason, contributing to this field and being able to understand and convey the language used by the authors / poets has been effective in the emergence of this study. The study, which is examined with great care, includes introduction, development and conclusion sections. Definitions in the introduction and development section are taken from some syntax books. Considering the differences found in almost every syntax book, attention was paid to the consideration of these differences in the study. In the conclusion section the samples from the novel are evaluated and shown in tables.