Lübnan'da egemenlik ve terör kavramları ekseninde Hizbullah'ın dönüşümü
Conversion of Hezbollah in Lebanon, on the axis of sovereignty and terrorism
  1. Tez No: 563775
  2. Yazar: BURCU TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇOBAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Egemenlik kavramı yüzyıllardır tanımlanmaya çalışılmaktadır. Lübnan devletinin yaşadığı siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlar ile birlikte egemenliği aşınmıştır. Dolayısıyla, ortaya çıkan mezhep sorunları, dış müdahaleler ve siyasi sorunlar Lübnan'daki merkezi otoriteyi de sarsmıştır. Güvenlik, ekonomi, siyasi ve sosyal sorunlarla baş başa kalan halk taleplerini duyurmaya çalışmıştır. Bu süreçte Lübnan'da dışlanan ve yoksullukla baş etmeye çalışan Şii mezhebinden köktenci hareketler başlamıştır. Dolayısıyla, başarısız devlet tanımına yaklaşan Lübnan'dan şiddet içeren devlet dışı aktör olarak Hizbullah doğmuştur. Terör örgütü olarak tanımlanan ve terör eylemleri yapan Hizbullah zamanla Lübnan'da halka hitap edebilmiştir. Hizbullah Lübnan'ın içinde bulunduğu durumları değerlendirmiştir ve siyasi parti olarak evrilmiştir. Günümüzde, Hizbullah kaotik bir şekilde siyasi parti, terör örgütü veya devlet dışı aktör tanımları arasındaki gelgitlerle anlatılmaktadır. Tezde Hizbullah'ın geçirdiği dönüşüm ve Lübnan merkezi otoritesindeki egemenlik sorunundaki yeri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of sovereignty has been tried to be defined for centuries. The Lebanese state has eroded its sovereign position as defined by the people along with its political, economic and social problems. Therefore, Lebanon central authority has reduce with sectarian problems, external interventions and political problems.The people who deal with security, economy, political and social problems have been tried to announce the demands. In this process, fundamentalist movements started from the Shiite sectarian, which was excluded from Lebanon and tried to cope with poverty. Because of, Hezbollah was born as a violent non-state actor from Lebanon, which approaching the definition of failed state. Hezbollah, who is defined as a terrorist organization and acts as a terror, has over time Hezbollah was able to public speaking in Lebanon. In addition, Hezbollah has evaluated the situation and evolved into a political party. Today, Hezbollah is chaotically described by the tides between the definitions of political party, terrorist organization or non-state actor.