Bobi FRS'nin maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesinde TFRS ve Vergi Usul Kanunu uygulamalarından farklılıklarının analizi: Örnek olay çalışması
The analysis of differences of applications of Turkey financial reporting standards (TFRS) and Tax Procedure Law from large and medium-sized enterprises financial reporting standards in accounting of real assets
  1. Tez No: 563776
  2. Yazar: SAİDCAN ÖZGÖRMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İZMİRLİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya da gelişen bilgi ve sistem teknolojileri uluslararası ekonomik ilişkileri ve uluslararası yatırımın önemini arttırmıştır. Gelişen teknoloji diğer alanlar gibi muhasebe alanında da önemli etkilere yol açmaktadır. Uluslararası artan ekonomik ilişkiler ülkeleri muhasebe alanında ki mevzuatlarını birbiriyle uyumlaştırma sürecini başlatmıştır. Ülkemiz de bu uyum sürecinde Türkiye Muhasebe Standartları ve Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standartları (BOBİ FRS) yayınlayarak Uluslararası Muhasebe Standartlarından farklılıkları azaltmayı çalışarak bu süreçte yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde 01.01.2018 tarihinde uygulanmaya başlayan BOBİ FRS kapsamında maddi duran varlıkların incelenerek, uygulanmakta olan Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) / Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ve Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümlerince karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Konuyla ilgili örnekler verilerek düzenlemeler arasında ki farklıların ortaya konulması BOBİ FRS'yi kullanmak isteyen işletmeler ve finansal bilgi kullanıcıları açısından yararlı olacaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Büyük ve Orta Boy işletmeler için finansal raporlama standardı kapsamında maddi duran varlıkların incelenmiştir. İkinci bölümde Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından maddi duran varlıklar yer almaktadır. Üçüncü Bölümde üç düzenleme arasında örnek sorularla karşılaştırılmalar yapılarak farklılıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Informational and system technologies, which have been growing worldwide, have developed the international economic relations and increased the importance of international investments. Developing technology has influenced both accounting and the other areas. Internationally developing economic relations have led to build a common language in accounting. Our country has been involved in this process with the publication of Turkish Accounting Standards and Financial Reporting Standards for Large and Medium-sized Enterprises. The objective of this study is to compare the provisions of Turkish Accounting Standards, Turkey Financial Reporting Standards and Tax Procedure Law with Large and Medium-sized Enterprises Financial Reporting Standards by examining the real assets. Since the differences between the regulations have been presented with the examples relevant to the topic, it will be beneficial for the businesses and financial information users that demand to make use of Large and Medium-sized Enterprises Financial Reporting Standards. This study consists of 3 chapters. In the first chapter, real assets have been examined in the scope of Large and Medium-sized Enterprises Financial Reporting Standards. In the second chapter, real assets have been examined in the scope of Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards. In the third chapter, the three regulations have been compared with the examplifications and the differences have been presented.