Okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk haklarına ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of preschool teacher candidates' attitudes towards children's rights
- Tez No: 563774
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının çocuk haklarına ilişkin genel tutumlarını ve bu tutumları etkileyen değişkenlerin neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda öğrenim görmekte olan 226 öğretmen adayı (%87,6'sı kız, %12,4'ü ise erkek; % 41,6'sı 18-20 yaşında, %43,4'ü 21-23 yaşında, %6,63 24-26 yaşında, %4,42'si 27-30 yaşında) oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Genel Bilgi Formu ve Yasemin Karaman-Kepenekci (2006) tarafından geliştirilen Çocuk Hakları Tutum Ölçeği (ÇHTÖ) ile toplanmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Veri analizinde Pearson Korelasyon katsayısı, t-test, ANOVA istatik yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk haklarına ilişkin genel tutumlarının olumlu olduğu bulgusuna varılmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk haklarına ilişkin tutumlarının sınıf, yaş, hayatının büyük bir bölümünü geçirmiş oldukları yerleşim birimi, kardeş sayısı, anne ve baba öğrenim durumu, öğretmen adayının ailesinin sosyo-ekonomik durumu, bölümü isteyerek seçme durumu, genel başarı düzeyi, ilk çocuk haklarını duyma zamanı, çocuk hakları sözleşmesini okuma durumu, çocuk hakları eğitimi alma durumu ve küçükken haklarına uygun davranılma durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşmazken, cinsiyete göre kızların lehine anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the general attitudes of pre-service teachers who are studying in preschool education department about children's rights and the variables that affect these attitudes. The sample of the research consisted of 226 prospective teachers (87.6% were girls, 12.4% were boys; 41.6% were 18-20 years old, 43.4% were 21-23 years old, 6.63% were 24-26 years old). 4.42% 27-30 years old) studying in the Preschool Education Department of Trakya University Faculty of Education (1, 2, 3 and 4th grade). The data of the study was gathered by general information form and Child Rights Attitude Scale developed by Yasemin Karaman Kepenekci (2006). SPSS 23.0 program was used to analyze the collected data and the data were evaluated. Independent T-test, ANOVA, Pearson Correlation statistical tests were used to analyze the data. As a result of the study, it was found that the general attitudes of preschool teacher candidates towards children's rights were positive. Preschool teacher candidates' attitudes towards children's rights class, age, number of siblings, maternal education status, mother's and father's education status, socio-economic status, the status of choosing the department, the level of general achievement, the time to hear the first child rights, the status of reading the rights of children, children's rights education status and when it was a child' s rights according to the situation is not significantly different according to the situation, it was concluded that according to in favor of girls by gender significantly different.