The reflection of trauma and identity in Alice Walker's works
Alice Walker'ın eserlerinde kimlik arayışı ve travma yansımaları
  1. Tez No: 563788
  2. Yazar: SHWANA QADIR PEROT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Afro-Amerikan yazarların edebi eserleri, topluluklarının mutsuzluğunu yansıtır. Alice Walker, Siyah topluluğun devam etmekte olan problemlerini gösterme gayreti içinde olan, üretken siyah çağdaş yazarlardan birisidir. Edebi eserleri, travma ve kimlikarayışı da dahil olmak üzere Siyahi topluluğun bitmeyen sorunları ile doludur. Alice Walker'ın The Third Life of Grange Copeland ve The Color Purple adlı eserleri travmatize olmuş iki siyah ailenin acıslarını anlatmaktadır. Yaşamları şiddet, baskı ve hayal kırıklığı ile doludur. Hikâyelerde, Walker, karakterlerin yaşamındaki bu sefaleti karakterler üzerinden çözmeye çalışmaktadır. Walker karekterlerin ruh dünyalarına girer ve günlük yaşamlarının travmatik deneyimini anlatmaktadır. Romanlarında Amerikan sosyopolitik yapısının sertliğinden ötürü erkek karakterler güçsüz ve yetersiz gösterilmektedir. Kendilerine uygulanan çeşitli baskılarla başa çıkamayan çocuklar ve kadınlar öfke ve hüsranlarını yaşarlar. Walker ırk ve cinsiyetin bu baskıların ardındaki iki itici güç olduğu tespitinde bulunur. Bir bireyin ırkının ve cinsiyetinin, çeşitli travmalar yaşama konusunda nasıl bir katalizör olarak hareket edebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu travmaların ruh ve karakterlerin kimlik oluşumunu nasıl etkilediğini göstermektedir. Bu tez, Alice Walker'ın bahsettiği romanlarda travma ve kimlik arayışının yansımalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Her romanda travma kaynağını ve travma sonrası karakterlerin yaşamlarını ortaya koymaya çalışmaktadır.Dahası, travmanın karakterlerin kimlik oluşumunu ve metamorfoz yolculuklarını nasıl etkilediğini açıklıyor.
Özet (Çeviri)
The literary works of Afro-American writers reflect the miseries of their community. Alice Walker, as a black writer, is preoccupied with demonstrating the ongoing predicaments of her community. In The Third Life of Grange Copeland and The Color Purple, Alice Walker articulates the agony of two traumatized black families in the south of the United States. The characters go through a plethora of abuses and oppressions. The writer reveals how racial oppression and violence puncture the lives of the characters and distort their identities. In the novels, the male characters are depicted as victims and victimizers. They are victims of racial oppression of the white hegemony and victimizers of their women and children. Unable to cope with their oppression, the characters take their rage and frustration on their families. Thus, women and children become victims of black men's powerlessness and anguish. Walker outlines race and gender as two driving forces behind these repressions. She exposes how an individual's race and gender can act as a catalyst for experiencing a diverse range of traumas. Besides, she displays how trauma affects the psyche and identity formation of the characters. This thesis seeks to explore the reflection of trauma and identity in Alice Walker's afore-mentioned novels. It endeavors to reveal the source of the trauma in each novel and its aftermath on the characters' psyche and identity. Moreover, it elucidates the characters' healing process and their metamorphosis journey towards self-actualization.