The reflection of Israel's founding years 1940- 1949 in Amos Oz's a tale of Love and Darkness and Anton Shammas' Arabesques
İsrail'in kuruluş yıllarının: 1940- 1949, Amos Oz'un Aşk ve Karanlık'a Anton Shammas'nın Arabesques'a yansıması
- Tez No: 399957
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RİCHARD DİETRİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı İsrail'in kuruluş döneminin, 1940 ve 1949 yılları özelinde Amos Oz'un Aşk ve Karanlık ve Anton Shammas'nın Arabesque isimli romanlara nasıl yansıdığını incelemektir. Romanların her ikisi de Modern İsrail romanının önemli yapıtlarındandır ve otobiyografik özellikler taşımaktadırlar. Bu yılların belirgin üç olgusu vardır. Bunlar kimlik çatışmaları ya da bunalımları, İsrail'de kuruluş yılı neslinin yaşadığı travma ve de milliyetçiliktir. İsrail Edebiyatı'nın önde gelen bu iki romanı, belirtilen bu üç olgu bağlamında incelenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar tarihsel olayların romanın, yazarının yani edebiyatın üzerinde çok büyük etkileri olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bu çalışma ile Arap- İsrail meselesi farklı bir açıdan incelenmiş olup, Arap-İsrail sorunun edebiyatta nasıl tasvir edildiğini analiz etme fırsatı elde edilmiştir. Bu sayede, yeni çalışmalar için farklı bir araştırma alanı da açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze how the foundation years of the State of Israel between the years 1940 and 1949 are reflected in Amos Oz's A Tale of Love and Darkness and Anton Shammas's Arabesque. Both of them are autobiographical novels and two important examples of the Modern Israeli novel. There are three distinctive phenomena from these years. These are the identity conflict or crisis, the trauma of the founding years' generation in Israel and nationalism. These two prominent novels of Modern Israeli literature have been analyzed on the basis of these stated three phenomena. The results of this study show that historical incidences have great impact on novels, their authors, and on literature as a whole. At the same time, with this study the Arab- Israeli conflict has been analyzed from a different perspective, and it presents an understanding of how the Arab- Israeli conflict has been depicted in literature. In this way, it has opened a new field for prospective studies.