Suda çözünen bazı vitaminlerin voltametrik yöntemlerle multivitamin tabletlerde ve biyolojik ortamlarda tayinleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 56380
  2. Yazar: İCLAL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Suda çözünen vitaminlerin polarografik yöntemle tayinleri üzerinde yapılan çalışmaların birinci aşamasında, kare dalga voltametrisi (SWV) tekniği kullanılarak riboflavin ve folik asidin aynı anda tayini için yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntemin farmasötik preparadardaki riboflavin ve folik asidin tayini için kullanılabilirliği ortaya konmuştur. Destek elektrolit olarak kullanılan 0.05 M KC1 (pH 5.89) çözeltisinde riboflavin ve folik asit için sırasıyla -0.56 ve -0.87 V 'ta katodik pikler elde edilmiştir. Vitaminlere ait pik akımlarının derişimle lineer olarak arttığı ve her iki vitaminin 10“7-10”5 M derişim aralığında tayin edilebilir olduğu görülmüştür. İki ayrı firmaya ait multivitamin tabletleri üzerinde yapılan çalışma ile bulduğumuz vitamin miktarı sonuçlarının, tabletlerde belirtilen miktarlarla uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, SWV 'sinden daha duyarlı bir teknik olan sıyırma voltametrisi ile aynı destek elektrolit kullanılarak (0.05 M KC1) biyolojik matrikslerde riboflavin ve folik asidin tayin edilebilirliği araştırılmıştır. Bu yöndeki çalışmalar sonucunda her iki vitaminin idrar ve bira mayasında 10“10-10”7 M derişim aralığında tayin edilebileceği görülmüştür. Üçüncü aşamada ise, riboflavin ve folik asit için geliştirilen SWV tekniği ile bu iki vitaminin değişik şartlarda bekletilmesi sırasında oluşan vitamin kayıpları belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre, gün ışığında bir hafta bekletilen çözeltilerde riboflavinin % 88 'i ve folik asidin % 84 'ünün bozunduğu görülmüştür. Buzdolabında 10 ay bekletilen riboflavin ve folik asit için sırasıyla % 56.3 ve % 47.6 kayıp gözlenirken, derindondurucuda 10 ay bekletilen riboflavin ve folik asit için bozunma miktarının sırasıyla % 30.6 ve % 26.5 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a polarographic method was used to investigate vitamins soluble in water. In the first stage of the study, a method has been developed to analyse simultaneously riboflavin and folic acid by using square wave voîtammetry (SWY). It is demonstrated that this method can be used to analyse riboflavin and folic acid in pharmaceutical samples. Cathodic peaks were obtained at -0.56 and -0.87 V for riboflavin and folic acid, respectively, in 0.05 M KC1 (pH 5.89) solution used as supporting electrolyte. The peak currents belonging the vitamins increase linearly with concentration. It has been observed that both vitamins can be analysed in the concentration range of 10“7-10”5 M. The quantitative analysis of two tablets supplied from two different companies have given similar results. In the second stage of the study, it was investigated that whether riboflavin and folic acid in biological matrix can be analysed in a similar supporting electrolyte or not by using stripping voltammetry which is more sensitive than SWV. These studies have led to conclusion that both vitamins in urine and beer ferment in the concentration range of 10“10-10”7 can be analysed. In the final stage of the study, it was aimed to determine vitamin losses of both vitamins retained in various conditions by using the SWV technique developed for riboflavin and folic acid. It was observed that retaining riboflavin and folic acid in sunlight for a week causes of vitamin losses of 89 % for riboflavin and of 84 % for folic acid. Storing riboflavin and folic acid in a refrigerator for ten months will result of 57 % riboflavin and of 48 % folic acid loses whereas the analysis results gave vitamin loses 31 % for riboflavin, 26.5 % for folic acid in a condition of keeping the vitamins in a deep freeze for ten months. 87