Yedigün mecmuasındaki röportaj ve anılar üzerine bir araştırma
A study on interviews and memoirs published in the Yedigün journal
- Tez No: 563820
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, 15 Mart 1933 ile 26 Ekim 1950 tarihleri arasında toplamda 921 sayı olarak çıkmış Yedigün mecmuasında neşredilmiş röportaj ve anı türündeki yazıların tespiti, özeti ve değerlendirmesi yapılmıştır. Yedigün mecmuasında birçok edebi tür ile ilgili yazı vardır. Uzun yıllar yayımı sürdürülen bir dergi olduğu için içerik olarak da çok zengin olan Yedigün mecmuası, edebiyat tarihimize içeriğindeki edebi türler açısından önemli katkılar yapabilecek bir kaynaktır. Araştırmamız, magazinsel özellikleri ile öne çıkmasının yanı sıra, içeriğinde birçok edebi türle ilgili yazılara da yer vermiş olan Yedigün mecmuasında yayımlanan röportaj ve anıların edebiyat tarihi açısından tespit ve değerlendirmesini kapsar. Çalışmanın amacı ise, dergi içeriğinde bulunan ve edebiyat tarihimiz açısından önemli olduğunu düşündüğümüz anı ve röportaj türündeki bu kaynakları gün ışığına çıkarmak, araştırmacıların hizmet ve dikkatine sunmaktır. Araştırmamızda derginin ulaşılabilen tüm sayıları taranmış, röportaj ve anı yazıları tespit edilerek özetlenmiş, künyeleri not edilmiş bölüm sonlarında ise elde edilen bulguların değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 921 issues were published in 'Yenigün Magazine' between March 15, 1933 and October 26, 1950, the analysis, summaries, evaluation of interviews and memoirs summarized and evaluated. There are many literary genres in Yedigün Magazine. Since it is a magazine that has been published for many years, Yedigün Magazine, which is very rich in content, is a source that can make significant contributions to literary genres in our literature history. Our research covers the determination and evaluation of the interviews and memories published in Yedigün Mecmuzi, which has included articles related to many literary genres, as well as the prominent features of the magazine. The aim of the study is to bring out these sources in the context of the Journal, which we think are important in terms of our literary history, and to present them to the researchers ' service and attention. In our research, all the numbers of the Journal were scanned, interviews and memoirs were identified and summarized, and the findings were evaluated at the end of the section where their tags were noted.