Feridun Fazıl Tülbentçi'nin tarihi romanları
Historical novels by Feridun Fazıl Tülbentçi
  1. Tez No: 117860
  2. Yazar: KANAT MOLDATAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
282 ÖZET Feridun Fazıl Tülbentçi, 1947-1964 yılları romancıları arasında özellikle tarihî konularda eserler veren yazarlarımızdan biridir. Edebiyat dünyasına 1935'te daha önce yazdığı şiirlerini“Sabahtan Bir Saat Evvel”adlı şiir kitabında toplamasıyla girmiştir. Romanlarının konusunu Osmanlı Tarihinden alarak hadiseleri taraftar bir görüşle yansıtan Tülbentçi, Varlık, Oluş, Gündüz, Süvari, Kemalizm, Resimli Tarih Mecmuası, Yıllarboyu Tarih, Yedigün, Bakırköy Halkevi, Türk Folklor Araştırmaları, Ulus, Vatan, Hürriyet, Cumhuriyet gibi çeşitli dergi ve gazetelerde fıkra, makale gibi yazılar yazmıştır. Tezimizin“Giriş”bölümünde F. Fazıl Tülbentçi'nin ne tür eserler yazarak hangi okuyucu kitlesine hitap ettiğini çok kısa olarak ele aldık. Birinci bölümde F. Fazıl Tülbentçi'nin hayatı ve edebî şahsiyetine kısaca değindikten sonra, oğlu Irmak Tülbentçi ile İstanbul Radyosu'ndaki çalışma arkadaşlarının anılarına yer verdik. İkinci bölümde ise, yazarın on iki tarihî romanı ana hatlarıyla (konusu, bakış açısı, vak'a, zaman ve mekân, kişiler, dil ve üslûp) incelemeye tabi tutuldu. Çalışmamız, üçüncü bölümde sonuç değerlendirmesi ve bibliyografya ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
283 SUMMARY F. Fazıl Tülbentçi is one of the most famous writers belong to period 1947-1964 expeccially writers who had composed great novels in historical area. In 1935 he had been famous with his first poetic book named“Sabahtan Bir Saat Evvel”(One hour before morning) Subjeets of his novels had been historical events of Ottoman Empire. His articles and short stories had been published in magasines and newspapers like Varlık, Oluş, Gündüz, Süvari, Kemalizm, Resimli Tarih Mecmuası, Yıllarboyu Tarih, Yedigün, Bakırköy Halkevi, Türk Folklor Araştırmaları, Ulus, Vatan, Hürriyet, Cumhuriyet. The introduction of this master thesis gives information about F. Fazıl Tülbentçi, his compositions and his reader's mass. In the first section affer giving the biography and literary personality of F. Fazıl Tülbentçi, memories of his son Irmak Tülbentçi and colleques from İstanbul Radyo mere given. In the second section 12 historical novels of the writer have been rescearched according to subject, worldview, event, time, place, people, language and nethod. In the third section articles of the writer have been given in a cronological order. This master thesis has been accomplished with conelusion and bibliography.