Bitki doku kültürü yöntemi ile elde edilen bazı bitki türlerinin antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial activities of some plant species obtained by plant tissue culture method
- Tez No: 563830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tıbbi bitkilerin bitki doku kültürü yöntemleri ile üretimi konusunda yapılacak çalışmalar son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında Valeriana officinalis L., Prunella vulgaris L. ve Taraxacum officinale L. tıbbi bitkilerinin yaprak eksplantlarına uygulanan farklı konsantrasyon ve kombinasyonlardaki bitki büyüme düzenleyicilerinin kallus ve kök oluşumlarına etkileri araştırılmıştır. Daha sonra elde edilen rejeneratların antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Bitkilere ait kurutulmuş adventif kök ve kalluslardan elde edilen ekstrelerin Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Escherichia coli bakterileri ve Candida kruseii fungusu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testi sonuçlarına göre; P. vulgaris adventif kökleri ve kallusları Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli bakterileri; V. officinalis adventif kökleri Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli bakterileri ve Candida kruseii fungusu; T. officinale kalluslarının ise Staphylococcus aureus bakterisi ve Candida kruseii fungusu üzerinde antimikrobiyal etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Farklı konsantrasyon ve kombinasyondaki bitki büyüme düzenleyicilerinin antimikrobiyal aktivite üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Valeriana officinalis L, Prunella vulgaris L and Taraxacum officinale L have medical importances. In this study, the effects of plant growth regulators in different concentrations and combinations on callus and root formations applied to the leaf explants grown in vitro by plant tissue culture method were investigated. Then the antimicrobial activity of the regenerate tissues were investigated. The effects of extracts obtained from dried adventitious roots and calli belonging to plants on Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Escherichia coli bacteria and Candida kruseii fungi were investigated. According to the results of antimicrobial activity test, P. vulgaris adventif roots and calli have antimicrobial effect on P. aeruginosa and E. coli bacteria. V. officinalis adventive roots have antimicrobial effect on P. aeruginosa, E. coli bacteria and C. kruseii fungi. T. officinale callus was found to have antimicrobial effect on S. aureus bacterium and C. kruseii fungus. Plant growth regulators of different concentrations and combinations were observed to be effective on antimicrobial activity.