Bazı biber türlerinin (Capsicum spp) RAPD markerlarıyla belirlenmesi ve akrabalık derecelerinin araştırılması
Identification of some Capsicum species by using markers and determining genetic relationships
- Tez No: 169861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ ONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarında embriyo kültürü yöntemi ile yetiştirilen C. annuum, C. baccatum, C. frutescens, C. chinense,, C. eximium, C, pubescens,C. chacoense, C. chacoense, C. cardenasii, C. praetermissum türlerinde RAPD tekniği kullanılarak çeşitlerin birbirine yakınlık dereceleri ve bitki tiplerinin genotiplerinden kaynaklanan farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmalar Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarı, Fakültenin Biyoteknoloji Laboratuvarı ve Biyoloji Bölümü Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 142 RAPD markın belirlenmiş ve bu markırlar 11 biber türüne ait genetik akrabalığın belirlenmesinde kullanılmıştır. RAPD primerlerinden elde edilen sonuçlara göre minimum RAPD bant sayısı 2 ile 6 arasında değişirken maximum bant sayısı 4 ile 1 1 arasında primerlere bağlı olarak değişmiştir. Çalışmada türler arası en düşük genetik farklılık 0.19 genetik benzerlik 0.81 olarak C.eximium türünden H3860 aksesyonu ile C. cardenasii türüne ait SA268 aksesyonu arasında görülmüştür. Yine çalışmamızda türlerarası en yüksek farklılık (GF) 0.36 ya da genetik benzerlik 0.64 ile C. chinense türünden C334 ile C.tovarii türünden BP382'de görülmüştür ANAHTAR KELİMELER: Biber, moleküler markırlar, RAPD, genetik uzaklık. JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. A. Naci ONUS (Danışman) Doç. Dr. Nurgül ERCAN SAMANCI Doç. Dr. Bülent SAMANCI
Özet (Çeviri)
This study was conducted on embriyo culture raised species of C. annuum, C. baccatum, C. frutescens, C. chinense,, C. eximium, C. pubescens.C. chacoense, C. chacoense, C. cardenasii, C. praetermissum in order to determine the genetic relationships by using RAPD markers. Experiments were conducted at the tisue culture laboratories of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Akdeniz University and Biotechnology Laboratory of Faculty of Agriculture. A total of 142 RAPD markers were obtained and these markers were used to determine the genetic relationships of 1 1 Capsicum species. As the lowest number of bands varied between 2 and 6, the highest number of bands varied between 4 and 1 1. The lowest genetic distance was determined between C. eximium H3860 and C. cardenasii SA268. On the other hand the highest genetic distance was determined C. chinense C334 and C.tovarii BP382. KEYWORDS: Pepper, moleculer markers, RAPD, genetic distance COMMITTE: Assist. Prof. Dr. A. Naci ONUS Assoc.Prof. Dr. Nurgül ERCAN SAMANCI Assoc. Prof. Dr. Bülent SAMANCI