Kırıkkale ilindeki Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) altfamilyası türleri üzerinde taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taksonomic and Faunistic studies on the species of Subfamily Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) in Kırıkkale
  1. Tez No: 563829
  2. Yazar: SERKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ŞENYÜZ, DOÇ. DR. SİNAN ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
daha sonra doldurulacaktır.Bu çalışmada, Haziran 2016- Nisan 2019 tarihleri arasında İç Anadolu bölgesinde bulunan Kırıkakle ilinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda, Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) altfamilyasına bağlı 11 cins içinde yer alan toplam 17 tür kaydedilmiştir. Leptobium yagmuri Anlaş, 2017 türü Ankara'dan ve T. inexcisus Assing, 2009 türü ise Kastamonu'dan tanımlanmış türler olup her iki tür de deskripsiyonu yapıldıktan sonra ilk defa rapor edilmiştir. Araştırma sonucunda kaydedilen 17 türden Astenus thoracicus (Baudi di Selve, 1857), Leptobium. gracile (Gravenhorst, 1802) ve Lobrathium rugipenne (Hochhuth, 1851) hariç diğer 14 tür Kırıkkale için yeni kayıt özelliği taşımaktadır. Achenium scimbaliodes Koch, 1937 ve Tetartopeus. inexcisus Assing, 2009 türleri ise İç Anadolu Bölgesi'nden ilk defa bildirilmiştir. Karaman ilinden yakın zamanda Türkiye için ilk kayıt olarak verilmiş olan Astenus pulchellus (Heer, 1839) türü aynı zamanda Kırıkkale ilinden de kaydedilmiştir. Ek olarak, çalışma sonucunda saptanmış olan türlere ait ekolojik ve zoocoğrafik bilgiler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, as a result of field studies conducted in Kırıkakle province in Central Anatolia region between June 2016 and April 2019, 17 species in 11 genus belonging to Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) subfamily were recorded. Leptobium yagmuri Anlaş, 2017 (Ankara) and T. inexcisus Assing, 2009 (Kastamonu) were were reported for the first time after their descriptions. As a result of the study, 17 species including Astenus thoracicus (Baudi di Selve, 1857), Leptobium gracile (Gravenhorst, 1802) and Lobrathium rugipenne (Hochhuth, 1851), excluding 14 species are new records for Kırıkkale. Achenium scimbaliodes Koch, 1937 and Tetartopeus inexcisus Assing, 2009 species were reported for the first time from Central Anatolia Region. Astenus pulchellus (Heer, 1839), was known from Karaman, is recorded from Kırıkkale province for the first time In addition, ecological and zoogeographical information of the species identified in the study were also presented.