Kütahya ili güneş enerji potansiyelinin araştırılması ve örnek bir güneş enerji santralinin ekonomik analizi
A research on the solar energy potential in Kütahya province and the economic analysis of an examplary solar energy station
- Tez No: 563915
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Kütahya ilinde güneş enerji potansiyeli ile ilgili çalışmalar incelenmiş ve Kütahya iline ait güneş enerji potansiyeli Metereoloji Genel Müdürlüğünden alınan genel bilgiler ile farklı meteorolojik sitelerden alınan sanal verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. Uygulama olarak, Kütahya Belediyesi tarafından, İnköy mahallaesi, Suluöz mevkiinde, Şehzade Park içerisinde yer alan lisanssız 336 kWh güce sahip Güneş Enerji Santrali (GES) için farklı tipte fotovoltaik (FV) paneller kullanılarak, elektrik üretiminin sağlanacağı bir sistem tasarımı ve bu sistemin ekonomik analizi yapılmıştır. Şehzade Park GES'in farklı tipte FV panel tipleri kullanılarak benzetim çalışması, PVsyst;“Photovoltaic Sytems Software (FV Sistem Yazılımı)”programında yapılmıştır. Kullanılan programda elde edilen sonuçlar ile bir yıllık enerji üretiminden elde edilen gerçek sonuçlar karşılaştırılmıştır. İlave olarak Kütahya Belediyesi tarafından inşası düşünülen 500 kWe güce sahip Evliya Çelebi GES'in, PVsyst V6.78 programı ile benzetimi yapılmış ve yıllık olarak olası enerji üretim değerlerinin analizi de yapılmıştır. Tez çalışmasında, GES için kullanılması gereken FV panel tipinin belirlenmesi, en verimli eğim açısı ve iklimsel açıdan FV panellerin etkilenmeleri gibi tercih sebepleri ile inverter tipi seçimi konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak GES santralinin yatırım geri dönüşüm yılı hesabı yapılmış ve bu hesap doğrultusunda santrallerin ekonomik olarak analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, studies on solar energy potential in the province Kütahya were conducted and has been compared with the general information obtained from the General Directorate of Meteorology and the real data obtained from different meteorological sites. As an application, a system design and economic analysis of the electricity generation by using different types of photovoltaic (PV) panels for the unlicensed 336 kWh power station at Şehzade Park of İnköy neighborhood of the city of Kütahya were operated by Kütahya Municipality. Simulation studies of Şehzade Park SPP by using different types of PV panel types on PVsyst; "Photovoltaic Systems Software have been carried out. The results obtained from the program have been compared with the actual results obtained from one-year energy production. In addition, the 500 kw power of Evliya Çelebi SPP, which is planned to be built by Kütahya Municipality, was simulated with the PVsyst V6.78 program and the possible energy production values were analyzed annually. In the thesis, the selection of inverter type has been evaluated with the reasons of preference such as such as the most efficient inclination angle and climatic effects of PV panels on determination of PV panel type to be used for SPP. As a result, the pay-back time of the SPP plant was studied, and economic analysis of the plants were carried out.