Fark kümeleri ve ikili dizi oluşturmadaki uygulamaları
Difference sets and their applications on the binary sequences
- Tez No: 563957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEK DEMİRCİ AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak, fark kümelerinin genel tanımı, özellikleri, aileleri, fark kümelerinin varlık problemi ve fark kümelerinin ikili dizi oluşturmadaki bazı uygulamaları ile ilgili genel bilgiler mevcut literatürden faydalanılarak sunulmuştur. Sonrasında fark kümelerinin ikili dizi oluşturmadaki bir uygulaması olan kodlanmış maske oluşturmak için çalışmalar yapılmıştır. Kodlanmış maske oluşturmak için, bilgisayar programında yazılan kodlar yardımı ile uygun bir grup ve bu grup içerisindeki fark kümesi bulunmuştur. Son olarak bulunan bu fark kümesi kullanılarak bir kodlanmış maske oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study of this thesis, first of all, the general definition of difference sets, their properties, families, existence problems, some applications of constructing binary sequences, and relevant general information were presented by benefiting from the existence literature. Later on, the studies are made on a coding mask that is an application of difference sets for constructing binary sequences. To construct the coding mask, an appropriate group and a difference set in this group were found by using the constructed codes made by computer software program. Finally, by using this founded difference set, a coding mask was formed.