Yeni Zigana (Torul-Gümüşhane) tünelinde açılan 2 nolu hizmet kuyusunun jeoteknik açıdan incelenmesi
Geotechnical investigation of the service shaft-2 opened in the new Zigana (Torul-Gümüşhane) tunnel
  1. Tez No: 564000
  2. Yazar: ÜMİT CİHAT TARAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Yeni Zigana (Torul-Gümüşhane) Tüneli'nde açılan 2 nolu hizmet kuyusunun duraylılığı ampirik, analitik ve sayısal analiz yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Kaya kütlelerini tanımlamak için ampirik yöntem olarak RMR, Q ve GSI sistemlerinden yararlanılmıştır. Duraylılığın analitik olarak çözümlenmesinde kaya-destek etkileşimi ve konverjans-sınırlama yöntemleri kullanılmıştır. Desteksiz kuyu duvarlarında gelişen plastik zonun yayılımını belirlemek için sonlu elemanlar (FEM) tabanlı 2D ve 3D sayısal modellerden yararlanılmıştır. Bu analiz yöntemlerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak birbirleriyle uyumlulukları araştırılmıştır. Ampirik analiz sonuçlarına göre hizmet kuyusunun duraylılığı için desteklemeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak, analitik ve sayısal yöntemler daha tutucu davranarak duraylılık için destekleme yapılmasını önermektedir. Kuyu duvarlarındaki plastik zonun konverjans-sınırlama yöntemine göre 105 m. sonra, 2D analizine göre ise 82 m. derinlikten sonra geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stability of service shaft-2 opened in the New Zigana (Torul-Gümüşhane) Tunnel was investigated using empirical, analytical and numerical analysis methods. In order to define rock masses, RMR, Q and GSI systems were used as empirical methods. Rock-Support Interaction and Convergence Confinement Methods were used in the analytical analysis of the shaft stability. In order to determine the plastic zones occurred around the unsupported shaft walls, the finite element (FEM) based 2D and 3D numerical models have been used. The results obtained from these analysis methods were compared and their compatibility was investigated. According to the results of the empirical analysis, there is no need to support for the stability of the shaft. However, analytical and numerical methods are more conservative and suggesting support application for the stability. According to convergence-confinement and 2D analysis, the plastic zone around the shaft walls developed after the depth of 105 m. and 81 m., respectively.