Büro ortamında çalışma koşullarının ergonomik analizi:adıyaman belediyesi örneği
Ergonomic analysis of working conditions in the office of the office: Adıyaman municipality sample
- Tez No: 564052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELÇUK SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsana dayalı iş düzenlemesinin temel taşlarını oluşturan ergonomi işin insana, insanın işe uyumunda gerekli şartların belirlenmesini sağlar. Kamu kurumlarında özellikle büro çalışanlarında, çalışma koşulları iş verimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, büro ortamında çalışanların çalışma ortamında ergonomik koşullara uygun olarak çalışıp çalışmadığını, olumsuz koşullar belirlendiğinde bu duruma sebep olan nedenleri ortaya çıkarmayı ve bu doğrultuda konu ile ilgili araştırma yapılması hedeflenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda Adıyaman Belediyesinde farklı görevler üstlenen 4 müdürlük bazında büro ortamında çalışan 100 kişiye anket uygulanmıştır. Uygulanan bu anketler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) ile tanımlayıcı istatistiklere frekans analizi, Tek Yönlü Varyans analizi, T testi ve Ki Kare testi analiz teknikleri ile analiz edilmiştir. Böylece çalışanların demografik yapı verilerine ulaşılmış ve çalışma ortamında fiziksel çevre koşullarına olan bakış açıları, elektromanyetik radyasyon farkındalıkları, çalışanların tanısı konmuş hastalığı veya şikayetlerinin olup olmadığı ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünün ne derece önem arz ettiği ölçülmüştür. Elde edilen ölçümler birbirleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Olumsuz sonuçlara ise önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ergonomics, which forms the cornerstones of human-based work organization, enables the determination of the necessary conditions for the harmony of the work to the human. In public institutions, especially in office workers, working conditions are of great importance in terms of work efficiency. In this study, it is aimed to find out whether the employees working in the office environment are working in accordance with the ergonomic conditions in the working environment, and when the negative conditions are determined, to reveal the reasons that cause this situation and to conduct research on the subject in this direction. In line with these objectives, a questionnaire was applied to 100 people working in the office of 4 directorates in Adıyaman Municipality. Descriptive statistics were analyzed by using frequency analysis, One Way Anova test, T test and Chi Square test analysis techniques with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). Thus, the demographic structure data of the employees have been reached, and the perspectives of physical environment in the working environment, the awareness of electromagnetic radiation, whether there are any diseases or complaints of the employees, and the importance of occupational health and safety culture have been measured. That measurements obtained comparing each other ıt was evaluated. Suggestions were made for negative results.