4-pridinkarboksialdehit ligand molekülünden elde edilen hofmann tipi konak-konuk bileşiklerinin sentezi ile spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of the hofmann-type host-guest compounds obtained from 4-pyridinecarboxyaldehyde ligand molecules and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 564067
  2. Yazar: ÖMER İLHAN KARATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Genel formülü M(L)M'(CN)4.nG ile verilen Hofmann-tipi klatratlarda, M: Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn veya Cd gibi oktahedral düzende çevrili iki değerlikli geçiş metallerini, M': kare düzlem düzende iki değerlikli Ni, Pd ve Pt veya tetrahedral düzende Zn, Cd ve Hg gibi geçiş metallerini, L: bir tane çift dişli (iki donör atomlu) ya da iki tane tek dişli (tek donör atomlu) ligand molekülünü, G: konuk molekülü ve n: konuk molekül sayısını göstermektedir. Değişik ligand ve konuk moleküller kullanılarak birçok yeni Hofmann-tipi kompleks ve Hofmann-tipi klatrat sentezlenmiştir. Bugüne kadar üzerinde çalışılan bu tip bileşikler özellikle konak yapıyı oluşturan bileşenlerden birisi olan M'(CN)4-2 anyonunun simetrisine göre“Hofmann-tipi”ve“ Hofmann-Td-tipi”kompleks veya klatratlar olmak üzere iki ana grupta toplanabilir. Bu çalışmada ilk kez toz şeklinde elde edilen M(4-Pridinkarboksialdehid)Ni(CN)4.G (M = Ni, Cd ve G = Anilin) klatratlarının İnfrared spektrumları alınarak soğurma titreşimlerinin işaretlemeleri yapıldı. Bu işaretlemeler literatürde yer alan diğer Hofmann-tipi klatratlar ile karşılaştırıldı ve benzer sonuçlar gözlendi. Bu çalışmamızdaki Hofmann tipi anilin klatratları 4-Pridinkarboksialdehid ligand molekülünün piridin halkası üzerindeki azot atomu ve aldehit (-CH=O) grubunun oksijen atomunun geçiş metali atomlarına bağlanmasıyla oluştuğu ve |M–Ni(CN)4| polimerik tabakalarının ise (–M–4PCA–M–) zincirleri tarafından paralel halde tutulduğu anlaşılmıştır. Ayrıca klatratların termal özellikleri de incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda Hofmann-tipi klatratlara dört yeni örnek kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
M(L)M'(CN)4.nG given in Hofmann-type clathrates, M: Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn or Cd octahedral, such as surrounded by octahedral transition metals, M': square plane such as transition metal in the divalent Ni, Pd and Pt or tetrahedral order Zn, Cd and Hg, L: one bidentate (with two donor atoms) or two monodentate (single donor atom) ligand molecule, G: guest molecule and n: denotes the number of guest molecules. Many new Hofmann-type complexes and Hofmann-type clathrate were synthesized using different ligand and guest molecules. To date, such compounds are studied in two main groups as“Hofmann-type”and“Hofmann-Td-type”complex or clathrates according to the symmetry of M'(CN)4-2 anion which is one of the components of the host structure. In this study, for the first time, M(4-Pridinecarboxaldehyde)Ni(CN)4.G (M = Ni, Cd and G = Aniline) clathrates were obtained by infrared spectra and the absorption vibrations were marked. These markers were compared to other Hofmann-type clathrates in the literature and similar results were observed. In this study, Hofmann type aniline clathrates are formed by the nitrogen atom on the pyridine ring and the oxygen atom of the aldehyde (-CH=O) group to the transition metal atoms of the 4-pridincarboxaldehyde ligand molecule. It is understood that it is held in parallel by (-M-4PCA-M-) chains. The thermal properties of the clathrates were also investigated. As a result of this study, two new examples of Hofmann-type clathrates were introduced.