Bazı geçiş metallerinin karışık ligantlı 5-aminoizoftalat komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termik ve yapısal özelliklerinin araştırılması
Transition metals with mixed ligand 5-aminoisophthalate complexes; syntheses, spectroscopic, thermal studies and crystal structures
- Tez No: 292550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER TOLGA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 5-aminoizoftalik asidin (H2aif) Mn(II), Co(II) ve Ni(II) geçiş metalleri ile karışık ligantlı kompleksleri sentezlendi. İkincil ligant olarak 2,2'-bipiridin (bpy), 1,10-fenantrolin (phen), etilendiamin (en), imidazol (im), 4-metilimidazol (4-meim) ve pka (2-piridinkarboksialdehit) ligantları kullanıldı. Komplekslerin yapısı X-ışınları tek kristal yöntemi, elementel analiz, manyetik duyarlık ölçümleri, FT-IR, UV-Gör. ve termik analiz (TG-DTA-DTG) teknikleri ile karakterize edildi. Komplekslerin kapalı formüllerinin {[Mn2( ? -aif)2(bpy)2]?(dmf)2?2H2O}n (1), [Co(pmi)(H2O)4]?3H2O (2), {[Ni( ? -aif)(H2O)2(en)]?3H2O}n (3), [Ni( ? -aif)(H2O)2(im)]n (4), [Ni(aif)(H2O)3(phen)]?2H2O (5) ve [Ni(5-meim)6]2(aif)2?8H2O (6) şeklinde olduğu belirlendi. Ni(II) komplekslerinin paramanyetik olduğu, 1 kompleksinde mangan iyonunun 5 eşleşmemiş elektronu olduğu belirlendi. 2 kompleksinde spin manyetik momente orbital katkısı olduğu belirlendi. 1 kompleksinde mangan(II) oktahedral zayıf alanda hem orbital hemde spin yasaklı olduğundan d-d geçişi gözlenmedi. 2 kompleksinin elektronik spektrumununda 812 (?=13 Lmol-1cm-1) ve 476 (?=61 Lmol-1cm-1) de iki absorpsiyon bandı gözlendi. 3 kompleksin elektronik spektrumunda d-d geçişi gözlenmedi. 4 ve 5 komplekslerinin elektronik spektrumunda sırasıyla 681 nm (?=14 Lmol-1cm-1) ve 663 nm (?=15 Lmol-1cm-1) de d-d geçişinden kaynaklı bir bant gözlendi. 6 kompleksinde ise 646 (19 Lmol-1cm-1), 490 (49 Lmol-1cm-1) de d-d geçişinden kaynaklı iki bant gözlendi. Komplekslerin bozulmuş oktahedral geometrileri, ikincil nötral ligantlarla ve/veya akua ligantlarının metal atomlarına koordinasyonu ile tamamlanmaktadır. 1 kompleksinin iki boyutlu gözenekli bir koordinasyonu polimeri olduğu, 2 kompleksinde reaksiyon sırasında aif ligantının schiff bazı kompleksi elde edildiği ve bu komplekste iki boyutlu metal-su kümeleri olduğu gözlendi. Bir boyutlu polinükleer 3 kompleksinde yeni bir bağlanma modu gözlendi. 4 kompleksinin iki boyutlu bir koordinasyon polimeri olduğu ve 6 kompleksinde aif molekülünün tamamlayıcı iyon olarak bulunduğu ve bu kompleksin bir proton transfer kompleksi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, mixed ligand complexes of Mn(II), Co(II) and Ni(II) transition metal ions with 5-aminoisophthalic acid (H2aif) were synthesized. As secondary ligands in the complexes, 2,2?-bipyridine (bpy), 1,10-phenanthroline (phen), ethylendiamin (en), im (imidazole), 4-meim (4-methylimidazole) ve pka (2-pyridinecarboxyaldehyde) has been chosen. The structural and spectroscopic properties of synthesized complexes were characterized by using elemental analyses, magnetic susceptibilities, FT-IR, UV-Vis. and thermal analysis techniques (TG-DTA-DTG). Structure of complexes {[Mn2( ? -aif)2(bpy)2]?(dmf)2?2H2O}n (1), [Co(pmi)(H2O)4]?3H2O (2), {[Ni( ? -aif)(H2O)2(en)]?3H2O}n (3), [Ni( ? -aif)(H2O)2(im)]n(4), [Ni(aif)(H2O)3(phen)]?2H2O (5) ve [Ni(5-meim)6]2(aif)2?8H2O (6) were identified by X-Ray single crystal method. Nickel complexes which are paramagnetic have two unpaired electrons. In the 1 complex, manganese has five unpaired electrons. In addition to spin magnetic moment, there is orbital contribution in complex 2. 1 has weak bands in the electronic spectrum in an octahedral environment because of disbanded spin and orbital transitions. Electronic spectra of 2 and 6 in DMSO exhibit two absorption bands 812 (?=13 Lmol-1cm-1) and 476 (?=61 Lmol-1cm-1) for 2, 646 (19 Lmol-1cm-1) and 490 (49 Lmol-1cm-1) for 6. In the 3 complex d-d transitions did't appeared. There are one d-d transition band in 4 and 5 complexes, 681 nm (?=14 Lmol-1cm-1) and 663 nm (?=15 Lmol-1cm-1); respectively. Distorted octahedral geometries of the complexes are completed with neutral ligands and/or aqua ligands. The complex 1 is a 2D porous coordination polymer. X-ray single-crystal diffraction study reveals that compound 2 is a Schiff base complex which has 2D metal-water cluster. A new coordination mode of aif is found in 2D polymer 3 complex. Complex 4 is a two dimensional coordination polymer. In the 6 complex, aif is not coordinated to nickel ion and this complex is a proton transfer compound.