Türk Hukukunda işyeri hekimi
Occupational physician in Turkish Law
- Tez No: 564080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERNA İPEKEL KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hızla gelişen ve değişen teknolojinin çalışma ortamında meydana getirdiği riskler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler alınmasını gerektirmiştir. Çalışanların sağlık ve güvenliğinin temel insan haklarının bir uzantısı olduğu kabul edilmektedir. Anayasa'nın 56. maddesinde bireylerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, Devlet'in de herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığını sürdürebilmesi için gerekeni yapmakla yükümlü olduğu düzenlenmiştir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması hayati bir önem taşımaktadır. Bu önlemler alınmadığı takdirde, işyerlerinde iş kazası ve meslek hastalıkları meydana gelmekte, bu durum ise, isçinin hastalanmasına veya yaralanmasına, hatta bazen ölümüne yol açmaktadır. Bunun yanı sıra, iş kazaları ve meslek hastalıkları çalışan, işveren ve ülke bakımından da, büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu iş sağlığı ve güvenliği alanına çok önemli değişiklikler getirmiştir. Çalışanlar için büyük önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde en önemli görevler hiç kuşkusuz işyeri hekimlerine verilmiştir. İşyeri hekimleri, tıp alanında almış oldukları eğitimin yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği alanında aldıkları eğitim ile işyerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında önemli görevler üstlenmektedir. Bu çalışmada işyeri hekiminin hak, yetki, yükümlülük ve karşı karşıya kalabileceği sorumlulukları güncel mevzuatla bağlantılı olarak irdelemiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing and changing technology causes high risks in working environment and that issue requires taking measures about occupational health and safety. The health and safety of employees are considered as an extension of basic human rights. Article 56 of the Constitution states that; individuals have a right to live in a healthy environment, and the state has the responsibility of providing the conditions to save individuals' life, physical and mental health. Taking occupational safety and health measures in workplace is critically important. If these measures are not taken, occupational accidents and diseases will occur in workplace, in which case this would lead not only to sickness or injury but sometimes also to death. Furthermore, occupational accidents and diseases cause great economic loss for employers and the country. Without any doubt, the most important duties regarding occupational health and safety services, which are very important for employees, belongs to occupational physicians. Occupational physicians have an important task in providing of occupational health and safety of the employees with their education in medical field and in occupational health and safety field. The Occupational Health and Safety Act No. 6331 has brought very important changes in the field of occupational health and safety. In this thesis the rights, authorities, liabilities and anticipated obligations of the occupational physician are studied in conjunction with the current regulations.