%1 pd katkılı lacro3 perovskit malzemenin yapısal, optik ve elektriksel özellikleri
1% pd additive lacro3 of perovskit material structural, optical and electrical properties
  1. Tez No: 564079
  2. Yazar: AYŞEGÜL KÜBRA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT TURUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
%1 Pd katkılı LaCrO3 bileşik perovskit malzeme (LaCr0.99Pd0.01O3), katıhal reaksiyon (solid state reaction) metoduyla hazırlandı. Bu malzeme çeşitli işlem ve ısıl tavlamalardan geçirilerek çok küçük parçacıklara ayrıştırıldı. Bir sonraki basamakta, tozlar yüksek basınç altında sıkıştırılarak pellet haline getirildi. Yeniden bu pelletler yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılarak var olan bağlayıcılardan temizlendi ve sinterlendi. Daha sonra, bu sinterlenmiş pellet halindeki numunelerin frekans ve numune ölçüm sıcaklığına bağlı olarak admittans ve dielektrik ve elektriksel modulus ölçümleri yapıldı, elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde yorumlandı. Bundan başka, elde edilen tozlar prenslendi ve magnetron püskürtme sisteminde hedef (target) olarak kullanılıp ince filmler elde edildi ve bunların yapısal ve optik karakteristikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
1% Pd doped LaCrO3 compound perovskite (LaCr0.99Pd0.01O3) has been prepared by solid state reaction method. This material has been decomposed into very small particles by passing through various processes and thermal annealing. In the next step, the powders have been pelleted by compression under high pressure. Again, these pellets have been heated to high temperatures to remove from any existing binders and have been sintered. Then, depending on the frequency and sample measurement temperature; admittance and dielectric and electrical modulus measurements of these sintered pellet samples have been made, and the results obtained have been interpreted in detail. Furthermore, the resulting powders have been compressed under high pressure and used as a target in the magnetron sputtering system to obtain thin films, and their structural and optical characteristics have been determined.