Osmanlı-Venedik rekabetinde korsanlık faaliyetleri, (1571-1645)
Piracy activities in Ottoman-Venice rivalry, (1571-1645)
  1. Tez No: 564093
  2. Yazar: KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KARAHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma Adriyatik bölgesinde gerçekleştirilen korsanlık faaliyetlerini ele almaktadır. Öncelikli olarak korsanların daha kolay faaliyet yürütmesini sağlayan coğrafi etmenler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Adriyatik bölgesi tanıtılmaya çalışılmıştır. 1571-1645 tarihleri arasında Adriyatik bölgesinde gerçekleşen korsanlık faaliyetleri ve burada bulunan korsan grupları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Uskok korsanları, Osmanlı leventleri ve Berberi korsanları ile bu coğrafyada bulunan diğer korsan grupları hakkında bilgi verilmiştir. Tez çalışmasında belirtilmek istenilen temel konuyu ise Adriyatik bölgesinde bulunan halkın korsanlık faaliyetlerinden nasıl etkilendiğine dair bir çalışma yürütmek olmuştur. Araştırmada belirlenen yöntem ise mevcut olan çalışmalar üzerinden bilgi sağlanarak gerçekleşmiştir. 1571 ve 1645 tarihleri arasında bu dönemi kapsayan ikincil kaynaklar incelenmiştir. Dönemin birincil kaynakları hem Osmanlı hem de Venedik için incelenmiştir. Dolayısıyla, bu çalışmada hem Osmanlı hem de İtalyanca arşiv belgelerine müracaat edilmiştir. Dönemin birincil kaynaklarından olup günümüzde basılan coğrafi ve tarihi içerikli eserler ve seyahatnameler de bu çalışmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about piracy activities in the Adriatic region. I focused, primarily on geographic factors that eased piracy activities. I started with an explanation of the Adriatic region. Then, I switched to piracy activities and pirate groups in the Adriatic region between 1571-1645. . More specifically, this dissertation is about about Uskok pirates, Ottoman levents and Barbary pirates and other pirate groups in this region. The main contribution of the present thesis is to show the influences of piracy activities on the people of the Adriatic region. The methodology of my work has benefited to a great extent from the current research. I consulted related secondary literature that concentrates the years between 1571 and 1645. My primary source research is based on both on Ottoman and Venetian archival sources. Furthermore, I consulted several published primary sources of historical, and geographical nature as well as some travelers' accounts.