Osmanlı ziraat ve ticaret nevsali
Osmanlı ziraat ve ticaret nevsali: Transkripsiyon ve tahlili
  1. Tez No: 564092
  2. Yazar: BURCU YAY
  3. Danışmanlar: PROF. FEHMİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Ziraat, Economics, History, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada 19 ve 20. yüzyıllarda Osmanlı'da ziraî faaliyetlerin gelişimi irdelenmiş ve bu kapsamda bir örnek teşkil etmesi bakımından 1914 tarihli Nevsâl-i Zirâ'at isimli yıllığın transkripsiyonunu yapılmıştır. Söz konusu yıllıkta çiftçilik, bağcılık, bahçıvanlık, ormancılık vb. tarımla ilgili meseleler hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca önemli tarihlerin ve tabiat olaylarının yer aldığı takvim bulunmakta, her ay memleketin neresinde hangi meyve ve sebzenin ekilebileceğine, nasıl bakım yapılacağına, çiftlik hayvanları ve sair büyükbaş hayvanlara hangi mevsimde ne gibi şeyler verilmesi gerektiğine, ne zaman otlatılmaları, ne zaman ahır/ağıla çekilmeleri gerektiğine, hangi mevsimde hangi hayvanın çiftleştirileceğine vb. pek çok detay bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this M. A. dissertation the agricultural development of the Ottoman Empire in the 19-20th centuries are tried to be depicted and, as a sample material, Nevsâl-i Zirâ'at (Agricultural Agenda) of 1914 has been transcribed. In this agenda one finds information about farming, viticulture, horticulture, forestry etc. There is also a calendar for various important days and natural events; and are the details about where and what are to be planted in the country, how they are to be grown, with what are the livestock and other bovinae to be fed, when are they to be taken out for pasturing or when to be taken into the barns etc.