Sezgisel bulanık kümeler kullanılarak P ve NP kontrol diyagramlarının geliştirilmesi ve bir uygulama
Development of P and NP control charts based on intuitinistic fuzzy sets with a real case
- Tez No: 564114
 - Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
İstatiksel kalite kontrol tekniklerinden biri olan kontrol diyagramları süreç içerisindeki değişkenliği etkin bir şekilde yansıtırken aynı zamanda karşılaşılan hatalara hızlı bir şekilde yanıt vermeye olanak sağlamaktadır. Kontrol diyagramlarını etkin bir biçimde kullanan işletmeler rekabet ortamında kalitesizlik maliyetlerini minimum seviyeye indirmektedir. Klasik kontrol diyagramlarının, verilerin kesin ve net olduğu durumlarda kullanılması uygundur. Fakat özellikle nitel kontrol diyagramlarında kusur kararı öznel olduğundan verilerin kesin ve net bir şekilde ifade edilemediği durumlar oluşabilmektedir. Bu durum diyagramı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için klasik bulanık (tip-1) nitel kontrol diyagramları geliştirilmiştir. Fakat bazen belirsizliği tanımlamada yeterli bilgiye sahip olunmaması durumunda tip 1 bulanık kümeler yetersiz kalmaktadır. Bu durumda belirsizliği modelleme açısından üye olma derecesiyle birlikte üye olmama derecesinin de fonksiyona dâhil edildiği sezgisel bulanık kümeler etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, bu amaç doğrultusunda sezgisel bulanık kümeler yaklaşımına dayanan p ve np kontrol diyagramlarının geliştirilmesi ve örnek bir uygulama yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Control charts, which are one of the statistical quality control techniques, reflect the variability in the process effectively while at the same time it allows to respond quickly to the errors encountered. Enterprises that use control charts in an efficient way to minimize the costs of poor quality in a competitive environment. It is appropriate to use the classic control charts when the data are precise and clear. However, especially in attribute control charts, the defect decision is subjective, so that the data cannot be precisely and clearly expressed. This situation negatively affects the chart. So, classical fuzzy (type 1) attribute control charts were developed to eliminate this negativity. However, in the absence of sufficient knowledge to define uncertainty, type 1 fuzzy sets are insufficient. In this case, the intuitionistic fuzzy sets which are included in the function with a degree of membership and non-membership values can be used effectively. In this study, it is aimed to develop p and np control charts based on intuitionistic fuzzy sets and to make a sample application in order to use uncertainty in cases where uncertainty cannot be clearly defined.