Sezgisel bulanık esnek ve nötrosofik esnek kümeler kullanılarak korelasyon–entropi tabanlı karar verme yöntemleri
Correlation–entropy based decision making methods using intuitionistic fuzzy soft and neutrosophic soft sets
  1. Tez No: 972875
  2. Yazar: RABİA BAŞARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Belirsizlik, muğlaklık ve eksik bilgi, gerçek dünya problemlerinin modellenmesinde sıklıkla karşılaşılan temel güçlüklerdir. Klasik küme teorisi ve mantık yaklaşımları, kesinlik esasına dayandığı için bu tür verileri temsil etmede yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, belirsizliğe dayalı çeşitli küme teorileri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, belirsizliği daha etkili şekilde modelleyebilmek amacıyla geliştirilen Sezgisel Bulanık Kümeler ve Nötrosofik Kümeler, Esnek Küme Teorisi ile birleştirilerek elde edilen Sezgisel Bulanık Esnek Kümeler ve Nötrosofik Esnek Kümeler kuramsal ve uygulamalı düzeyde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, her iki yaklaşımın teorik altyapısı detaylandırılmış; ardından korelasyon ve entropi gibi belirsizlikle ilgili ölçütler, bu yapılar çerçevesinde yeniden tanımlanmıştır. Son aşamada ise, bu ölçütlere dayalı olarak özgün bir karar verme algoritması geliştirilmiş ve yapay veri setleri üzerinde gerçekleştirilen örnek uygulama ile yöntemin geçerliliği test edilmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen yöntemin çok kriterli, çok parametreli ve belirsizlik içeren karar problemleri için hem teorik hem de pratik düzeyde güçlü bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Uncertainty, vagueness, and incomplete information are fundamental challenges frequently encountered in modeling real-world problems. Since classical set theory and logic are based on strict notions of certainty, they fall short in representing such ambiguous data. Therefore, various uncertainty-based set theories have been developed, particularly since the second half of the 20th century. In this study, Intuitionistic Fuzzy Sets and Neutrosophic Sets, which were introduced to model uncertainty more effectively, are integrated with Soft Set Theory, resulting in the hybrid models of Intuitionistic Fuzzy Soft Sets and Neutrosophic Soft Sets, both of which are examined in theoretical and applied contexts. In the first stage of the study, the theoretical foundations of both approaches are elaborated. Then, the concepts of correlation and entropy, which are key measures in uncertainty modeling, are redefined within these frameworks. In the final stage, an original decision-making algorithm based on these measures is developed and tested using sample datasets. The results demonstrate that the proposed method provides a strong solution for multi-criteria, multi-parameter, and uncertainty-based decisionmaking problems, both in theory and in practice.