Proteomik deneylerin veri kalitesinin istatistiksel yöntemler ile izlenmesi
Monitoring of data quality of proteomic experiments with statistical methods
  1. Tez No: 564125
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada sıvı kromatografisi (liquid chromatography-LC) kütle spektrometresi (mass spectrometer-MS) sisteminin veri kalitesinin izlenmesi amacıyla toplanan boylamsal kalite verisinin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Kalite geliştirmede kullanılan ileri istatistiksel analiz yöntemleri yardımıyla LC-MS sisteminin uygunluğunun tartışılması ve sonuçların kullanıcılar için pratik bilgilere dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Daha önceki çalışmalarda kullanılan tek değişkenli kalite izleme çalışmalarının yanı sıra birden fazla kalite karakteristiğinin ve peptidin birlikte incelenmesini sağlayan çok değişkenli kalite izleme yöntemleri çalışmaya entegre edilmiştir. Çalışmada önerilen tekniklerin performansı, Clinical Proteomics Technology Assessment for Cancer (CPTAC) tarafından halka açık olarak yayınlanmış olan Study 9.1 verileri, QCloud sistemi verileri ve QuiC sistemi verileri ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, longitudinal quality control data collected from the liquid chromatography (LC) mass spectrometry (mass spectrometry-MS) to improve data quality. It is aimed to discuss the suitability of LC-MS using advanced quality control methods and provide practical information to the end-user. Univariate quality monitoring methods has been used in previous studies. The aim of this study is to integrate multivariate methods that analyzes multiple quality characteristics and peptides. The performance of the methods advocated in this study was evaluated with Study 9.1 system suitability data published through the Cancer Clinical Proteomic Technology Assessment (CPTAC), QCloud QC data and QuiC QC data.