GLİ Müdürlüğü Ömerler Yeraltı Ocağında çalıştırılan tam mekanize kömür kazı sistemlerinden pencereli tahkimat sistemi ile arka konveyörlü tahkimat sisteminin arka kömür verimlerinin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and Evaluation of GLI Ömerler full mechanized underground mine excavation system which are support window and rear double chain conveyor support systems on the effect of the top coal efficiency
- Tez No: 564124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN YUVKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ömerler yeraltı ocağındaki kömür üretim yöntemi, arkadan göçertmeli geri dönümlü uzun ayak sistemidir. Bu sistemin ilk uygulanışı klasik kömür üretimi ile yapılmıştır. 1997 yılında ise mekanize kazıya geçilmiştir. Tam mekanize sistemde; tavan kömürleri 2013 yılına kadar pencereli tahkimatlardan üretilmiştir. Ama 2013 yılından sonra tavan kömürleri çift zincirli arka konveyör ile üretilmektedir. Bu çalışma 90 metre ayak uzunluğu, 8 metre kömür damarı kalınlığı olan panolarda yapılmıştır. 8 metrelik kömür damarının 3 metresi kazıcı yükleyici makine ile üretilmektedir. 5 metrelik tavan kömürü ise göçertilerek üretilmektedir. M8 panosunda pencereli tahkimat sistemi ve A5 panosunda ise çift konveyörlü tahkimat sistemi kullanılmıştır. Tahkimatların 17 aylık fiili üretimleri neticesinde alınan; tavan kömürü burgu numuneleri, bant kömürü numuneleri, aylık arka kömür tonajları ve aylık ayak ilerleme miktarları veri olarak kullanılmıştır. Kömür kayıp oranları ve verimlilikleri göz önüne alınarak pencereli tahkimat sistemi ve çift konveyör tahkimat sistemi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production method of Ömerler underground mine is retreat longwall with the top coal caving. Firstly this method was used with conventional support system. In 1997 fully mechanized face was esteblished. Fully mechanized face system the top coal was produced by roof support window up to 2013. But from 2013 to the present top coal has been produced by rear duoble chain conveyor system. This study was carried out on panels which have 90 meter lenght and 80 meter coal thickness. 3 meters of the coal thickness is produced double draw shearer, the rest of the 5 meters coal is coved. While support window system had been used at M8 panel, double conveyor system used at A5 panel. Top coal (auger) sample, belt sample, the tonnage of the monthly caved coal production, mountly measure of panel advancement are use as data after the 17 month production. Support window and double chian conveyor support systems are compared according to the loss cool rate and top coal production efficiency.