Hyperspectral image compression using graph signal processingand wavelet-based spectral decorrelation
Çizge işaret işleme ve dalgacık tabanlı izge lıntısızleştırmeye spektral dekorelasyon dayalıhiperspektral imge sıkıştırma
  1. Tez No: 564129
  2. Yazar: INDRIT NALLBANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET UĞUR TÖREYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda, uzaktan algılama askeri ve tarım ara¸stırma alanlarında çok önemli bir rol oynamaktadır. Uzak bir nesneye yerle¸stirilmi¸s sensörleri kullanarak, toprak içeriklerini analiz edebilir veya dünyanın belirli bir bölgesinde mineral tortuları bulabiliriz. Bunu yapmak için büyük volumetrik veriler, hiperspektral görüntüleme kullanılarak fotograf ¸seklinde yakalanır. Donanım kısıtlamalarından oturu bu buyuk boyutlu ˘ fotograflardan olusan veri setlerini depolayamiyoruz. Bu yuzden, hiperspektral imgeleri kalitelerinden ödün vermeden ¸sıkı¸stırabilmek çok önemlidir. Bu tezde, kaliteyi korurken Hiperspektral görüntüyü (HSI) ¸sıkı¸stırmak için yeni bir yöntem tanıtıyoruz. Verimli bir sıkı¸stırma elde etmek için, HSI ı¸sıksal ve yüzeysel olarak ayrı¸stırılır. Imgeleri spektral olarak ayrı¸stırmak icin be¸s a¸samalı Discrete Wavelet Transform (DWT) uygulandi ve katsayılar JPEG 2000 kullanilarak kayipsiz bir sekilde sikistirildi. En küçük yedi katsayiya graf Fourier transformu uygulandi ve imgeleri geri dönüstürmek için en yuksek degere sahip birkaç katsayı kaydedildi. Bu metodun yeniligi graftaki bir sinyalin frekans katsayılarınıin dön¸sturulmesiyle ilgilidir. Frekans bandındaki dü¸sük katsayılar kullanilarak Inverse Discrete Wavelet Transform (IDWT) ile imgeler tekrar elde edildi. Hiperspektral imgeler de Inverse Discrete Wavelet Transform geri elde edildi. HSI kalitesi, kayıpsız sıkı¸stırılmı¸s görüntüleri kar¸sıla¸stırmak için en sık kullanılan ölçümlerden olan PSNR metrikleri ile olculdu. Algoritmamizi denemek için iki tür Hyperspectral Image DataSet kullanıldi: Airborne Visible Imaging Spectrometer(AVIRIS) veri kümesi ve Hyperion veri kümesi.
Özet (Çeviri)
In recent years, remote sensing is playing a very important role in the military and agriculture areas of research. Using sensors placed onboard in a remote object, we can analyze the soil contents or finding mineral deposits in a particular area of the world. In order to do this, large volumetric data are captured in the form of photography using hyperspectral imaging. Due to their large size, there exists a hardware bottleneck that doesn't allow us to record a lot of data. Therefore, it is very important that we compress the hyperspectral images while preserving the quality in order to capture more images onboard. In this thesis, we introduce a novel method of compressing hyperspectral image(HSI) while preserving the quality. In order to achieve an efficient compression, the HSI is spectrally and spatially decorrelated. We apply a five-level Discrete Wavelet Transform (DWT) to spectrally decorrelate the image and losslessly compressed the detail coefficients using JPEG 2000. We apply graph Fourier transform to the last seven approximation coefficients and save only a few coefficients with the highest values that will enable us to reconstruct the image back. The novelty of this method relies on transforming band coefficients of a signal on the graph . We reconstruct the lowest bands by taking the Inverse Graph Fourier Transform and reconstruct the HSI using Inverse Discrete Fourier Transform . The quality of the HSI is measured using PSNR metrics because it is the most commonly used metrics for comparing losslessly compressed images. Two types of Hyperspectral Image datasets are used to implement our coding scheme: Airborne Visible Imaging Spectrometer (AVIRIS) dataset and Hyperion dataset.