Dijital pazarlama stratejisi olarak nüfuz pazarlaması: Y kuşağı üzerine bir inceleme
Influencer marketing as a digital media strategy: An assessment on Y generation
  1. Tez No: 564174
  2. Yazar: YANKI ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın ana amacı; dijital medyada, nüfuzlu bireylerin kaynak pozisyonunda olduğu nüfuz pazarlamasına karşı, Y kuşağı tüketicilerin tutum ve algılarını incelemektir. Katılımcılardan; nüfuzlu bireylerin kaynak çekiciliği, güvenilirliği ve uzmanlığıyla ilgili görüşleri alınmıştır. Nüfuz pazarlamasıyla ilgili katılımcıların algısı; ilgi çekici, bilgilendirici, sinirlendirici, güvenilir ve ekonomik olmak üzere 5 farklı alt başlıkta incelenmiştir. Bu değişkenler arası ilişkilerin yönünün ve düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, İstanbul ilinde ikamet eden 6 farklı grup, toplam 42 kişiyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Görüşme sonunda elde edilen veriler, Word ortamında senaryo haline getirilmiş ve araştırma sorularına göre ayrıştırılarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda, nüfuz pazarlamasının hedeflenen başarısının, kaynağın uzmanlığı ve güvenilirliği ile doğrudan alakalı olduğu tespit edilmiştir. Diğer etkenlere bakıldığında nüfuz pazarlamasının objektif bir açıdan hazırlanması, samimi bir dil kullanılması, bilgilendirici olması ve ekonomik açıdan tüketiciyle uyumlu olması konuları ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the attitudes and perceptions of the generation Y towards influencer marketing in which influential people are the source in the digital media. The participants have been asked their opinions about source attactiveness, reliability and expertise of influential people. Perceptions of the participants about influencer marketing have been examined under five different headings including attractive, informative, annoying, reliable and economical. It is aimed to examine the direction and level of the relationships between these variables. In accordance with this purpose, a focus group interview has been conducted with 42 people, in six different groups, who reside in İstanbul. The data obtained at the end of the interview has been scripted in Word, separated and analyzed according to the research questions. As a result of this analysis, it has been ascertained that the targeted success of influencer marketing is directly associated with the expertise of the source and reliability. When other factors are considered, preparing influencer marketing objectively, using a sincere language, being informative and compatible with consumers are also considered as significant.